Po umoru sredi Manhattna v New Yorku: Sistem zdravstvenih zavarovalnic v ZDA na leto ubije več deset tisoč ljudi

Direktor zdravstvene zavarovalnice v ZDA je priznal pomanjkljivosti sistema, predvsem to, da je res zasnovan na dobičku.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Luigi Mangione (v oranžnem) je ob prihodu na zaslišanje skušal nagovoriti novinarje. Slišati je bilo njegove vzklike: "Popolnoma nepravično"! Žalitev inteligence ameriškega ljudstva!" 
Matthew Hatcher

V ZDA se je po umoru direktorja zdravstvene zavarovalnice UnitedHealth Briana Thompsona vnela razprava o delovanju celotnega sistema. Glavni izvršni direktor krovnega podjetja UnitedHealth Group Andrew Witty za New York Times konec tedna priznal, da sistem ne deluje v dobro ljudi. Witty je zapisal, da si verjetno nihče na svetu ne bi zamislil takšnega sistema, kot ga imajo v ZDA, saj je zasnovan na dobičku. Zagotovil je, da je njihovo podjetje pripravljeno sodelovati z bolnišnicami, pacienti, farmacevtskimi podjetji, vlado in drugimi, da najdejo način za zagotavljanje kakovostnega zdravljenja z nižjimi stroški.

Ameriški zdravstveni sistem je za tiste, ki imajo dobro zavarovanje ali veliko denarja, izjemno dober, hiter in učinkovit, za vse ostale pa ne deluje najbolje. Jeza ljudstva je prišla na površje z umorom Thompsona, katerega je obtožen 26-letni Luigi Mangione. Po umoru so družbene medije preplavili izrazi podpore kaznivemu dejanju, po mestu New York so se razširile tiralice za direktorji zdravstvenih in drugih korporacij. Ameriške zdravstvene zavarovalnice pač niso priljubljene, ker pogosto zavračajo kritje medicinskih posegov, zato precejšen del Američanov umora niti ne obsoja.

Wittyjev zapis v New York Timesu je naletel tudi na ostre kritike, saj je bil Witty lani najbolje plačan direktor v zdravstveni industriji ZDA, njegovo podjetje UnitedHealth Group pa je od potrditve zdravstvene reforme predsednika Baracka Obame pobralo 40 odstotkov dobičkov te industrije. "Morda drži, da UnitedHealth ni zasnoval ameriškega sistema korporativnega zavarovanja, ki vsako leto ubije več deset tisoč ljudi zaradi zavračanja zdravljenj. Zagotovo pa ga je izpopolnil in ga spremenil v medicinski morilski aparat v industrijskem obsegu," je bil za medij Common Dreams oster izvršni direktor organizacije Social Security Works Alex Lawson. Za izboljšanje sistema so se na konferenci, ki jo je organizirala agencija Reuters, zavzeli tudi drugi predstavniki zdravstvene industrije. Glavni zdravstveni uradnik pri Amazonu Vin Gupta je dejal, da je treba sistem izboljšati, saj marsikaj v njem vzbuja ogorčenje, umor pa da seveda ni odgovor. Z republikansko večino v kongresu in republikancem Donaldom Trumpom v Beli hiši vsaj še naslednja štiri leta ni pričakovati sprememb  na račun dobičkov korporacij. Trump sicer ne obljublja več, da bo odpravil Obamovo reformo, ki je vendarle zagotovila zavarovanje skoraj 20 milijonom Američanom.

Medtem v javnost curljajo podrobnosti o morebitnem motivu za umor. Napadalec naj bi bil jezen na zdravstvene zavarovalnice in ameriške korporacije nasploh. Mangione je zdaj zaprt v Pensilvaniji zaradi posedovanja pištole brez dovoljenja, ki si jo je bil izdelal s 3D-tiskalnikom, in posedovanja ponarejenih osebnih dokumentov. Njegov odvetnik Thomas Dickey je na sodišču dejal, da bo Mangione nasprotoval premestitvi v New York zaradi obtožb umora: "Nisem videl nobenega dokaza, da je prav on strelec!" Sodnik je dal tožilcem 30 dni časa, da od guvernerke New Yorka Kathy Hochul zahtevajo nalog za izročitev Mangiona ​tej zvezni državi. Mediji navajajo, da je imel Mangione pred kratkim operacijo hrbtenice, ki pa se ni dobro iztekla, zato je trpel bolečine. Policisti so pri njem ob aretaciji našli tudi list papirja, na katerem je zdravstvene zavarovalnice označil za parazitske in obsodil pohlep ameriških korporacij. 

Prejšnjo sredo zgodaj zjutraj pred hotelom Hilton sredi Manhattna je Mangione domnevno ustrelil Thompsona in pobegnil. Ujeli so ga pet dni kasneje v Altooni, kjer ga je prepoznal zaposleni v restavraciji McDonald's. Mangione izvira iz premožne družine v Marylandu. Ta je sporočila, da molijo za družino ubitega, a so šokirani zaradi Luigijeve aretacije. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta