Podmornica s 44 člani posadke bo ostala na dnu morja

ZUR
19.11.2018 15:24

Ostanki argentinske podmornice, ki je eksplodirala 15. novembra lani, ležijo tako globoko, da jih ne morejo dvigniti na površje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Svojci podmorničarjev še protestirajo pred mornariškim oporiščem v Mar Del Plati. Hočejo, da trupla njihovih najdražjih spravijo na površje.
Reuters

Argentinska vlada je priznala, da nima na voljo ustrezne tehnologije, s katero bi lahko iz morja dvignila podmornico, ki so jo pogrešali leto dni, minulo soboto pa so jo končno našli na dnu Atlantskega oceana. Argentinski obrambni minister Oscar Aguad je na tiskovni konferenci povedal, da argentinska mornarica nima podvodnih plovil s sodobno tehnologijo, s katerimi bi lahko preučila morsko dno pred polotokom Valdes v Patagoniji, kjer 800 metrov globoko leži podmornica ARA San Juan. Aguad je dejal, da se pristojni funkcionarji še niso odločili, kakšen bo njihov naslednji korak.
Predstavniki mornarice so sporočili, da je podvodno plovilo ameriškega podjetja Ocean Infinity našlo in identificiralo podmornico. Podjetje je najela argentinska vlada, da bi zanjo poiskalo podmornico, ki je izginila 15. novembra 2017 s 44 člani posadke. Podmornico so našli le dva dni za tem, ko so se družine na pogrebni slovesnosti leto dni po nesreči poslovile od pogrešanih mornarjev. Minuli četrtek, na obletnico izginotja podmornice, je argentinski predsednik Mauricio Macri dejal, da bodo oblasti družinam pogrešanih mornarjev stale ob strani in si na vso moč prizadevale odkriti, kaj se jim je zgodilo. Macri je takoj po izginotju podmornice obljubil, da bo izvedel temeljito preiskavo. Zvezni policisti so januarja, potem ko je vlada razrešila poveljnika argentinske mornarice, preiskali pomorska oporišča in druga poslopja.
Podmornica San Juan se je vračala v svoje oporišče v mestu Mar del Plata, ko so z njo izgubili stik. Pred tem je posadka poročala o težavah z elektriko. Argentinci so po intenzivni iskalni akciji, pri kateri je pomagalo 18 držav, opustili upanje, da bodo našli preživele, toda argentinska mornarica ni nehala iskati podmornice. Tudi zadnje iskanje bi končali dva dni po tistem, ko so na dnu morja s sonarjem odkrili 60 metrov dolg predmet, za katerega se je kasneje pokazalo, da je podmornica.
Podmornica razreda TR-1700 na dizelski in električni pogon, ki so jo zgradili v Nemčiji, je argentinska mornarica kupila sredi 80. let preteklega stoletja, vendar je na njej leta 2008 in 2014 opravila temeljit remont. Med remontom, ki je stal dvanajst milijonov dolarjev, so jo prerezali na pol ter zamenjali vse motorje in akumulatorje. Izvedenci pravijo, da so lahko taki remonti težavni, ker zajemajo obnovo integriranih sistemov različnih proizvajalcev. Že najmanjša napaka med fazo rezanja lahko ogrozi varnost podmornice in posadke.
Predstavniki argentinske mornarice so že prej povedali, da je kapitan podmornice poročal, da je v šnorkel oziroma cev za zrak vdrla voda ter povzročila izpad enega od akumulatorjev. Kapitan je nato sporočil, da so težavo odpravili. Nekaj ur pozneje so v času in na mestu, kjer so bili zadnjič v stiku z ARA San Juan, v morju zaznali eksplozijo. Predstavniki mornarice menijo, da bi lahko eksplozijo povzročila "koncentracija vodika", ki bi lahko bila posledica težav z akumulatorjem, o katerih je poročal kapitan.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta