(PREDVOLILNA AMERIKA) Iowa je slaba popotnica za demokrate. A prvi resni test bo veliki torek

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Kako so se odločili na 1765 strankarskih zborovanjih po vsej ameriški zvezni državi Iowa, bi morali vedeti že v torek zjutraj. A nismo. Aplikacija, preko katere naj bi z volišč sporočali rezultate, ni delovala, alternativni papirnata in telefonska pot pa sta proces štetja glasov podaljšali kar za nekaj dni. Sramota in debakel za demokratsko stranko, ki si tega ne bi smela privoščiti.
Največji zmagovalec tega cirkusa so republikanci, ki so se z nasmeškom na obrazu začeli spraševati, kako bodo demokrati urejali skupne zadeve, kot je univerzalno zdravstveno zavarovanje (pri tem so hitro spomnili na škandal z nedelujočo spletno stranjo za Obamacare), če še tradicionalnih strankarskih zborovanj ne znajo izvesti brez velikih težav. A tukaj velja spomniti na naslednje: leta 2012 je republikanska stranka večer po svojih strankarskih zborovanjih za zmagovalca razglasila Mitta Romneyja, slabe tri tedne kasneje (ko so vse skupaj še enkrat prešteli) pa se je izkazalo, da je dejansko zmagal Rick Santorum. Sicer za leto 2020 nepomemben podatek, ki kaže le na zastarelost in težavnost glasovanja po sistemu strankarskih zborovanj.
Šele tri dni po tem, ko bi že morali vedeti, kdo je zmagal v pomembni prvi volilni tekmi letošnjih ameriških predsedniških volitev, je javnost izvedela rezultate glasovanja. In tudi tukaj sta se pojavili dve interpretaciji. Prvi je svojo volilni zmago razglasil Pete Buttigieg. Pete kdo? Pete Buttigieg je 38-letni nekdanji župan mesta South Bend iz Indiane in velja za kandidata bolj zmernega krila stranke. Je veteran vojne v Afganistanu, izobražen na elitnih univerzah. Pooseblja liberalno krilo stranke, kjer nekateri za razliko od progresivcev mnogo bolj kot na socialna in ekonomska vprašanja stavijo na identitetno politiko kot tisto ključno razliko med demokratsko in republikansko stranko.
A župan Pete ni dobil največ glasov in ni bil najštevilčnejša prva izbira tistih, ki so se udeležili demokratskih strankarskih zborovanj. Z več kot 6000 glasov razlike (43 proti 37 tisoč) je v tej bitki zmagal Bernie Sanders. Tisti Bernie Sanders, ki zase odkrito govori, da je demokratični socialist. Ja, prav ste prebrali, največ demokratov, ki živijo med prostranimi koruznimi polji Iowe, je za svojo prvo izbiro podprlo demokratičnega socialista. Sicer je pomembno poudariti, da to, kar v ZDA razumejo in razglašajo za “demokratični socializem”, ni v Evropi prav nič drugega kot socialna demokracija. Tista socialna demokracija, ki že desetletja zagovarja socialno državo in javne sisteme na čelu z javnim šolstvom in zdravstvom - prav točki, ki sta v ospredju programa ameriških demokratičnih socialistov.

Epa
Reuters
Jernej Štromajer 
Andrej Petelinsek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta