Letalski prevoznik Lauda, čigar lastnik je Ryanair, ne namerava zapreti baze na dunajskem letališču. Po poročanju portala FlightGlobal zaprtje baze ne bo potrebno, saj je večina pilotov in kabinskega osebja podprlo novo kolektivno pogodbo o delu. Lauda poroča, da je 90 odstotkov pilotov in 66 odstotkov kabinskega osebja pristalo na znižanje plač.
Laudamotion bo pričel leteti 1. julija s tremi Airbusi A320s, ki bodo stacionirani na omenjenem letališču. Do meseca avgusta načrtujejo aktivirati deset letal. V avstrijski prestolnici je Lauda sprva v letošnji poletni sezoni načrtovala stacionirati 16 potniških letal tega tipa, a je prevozniku načrte prekrižala koronakriza.
"Lauda bo z Dunaja letela z manjšimi stroški letal, letališča in bolj efektivno," so sporočili. 29. maja so sicer oznanili načrte za ukinitev baze, saj se z osebjem niso mogli dogovoriti o znižanju plač. To so nameravali seliti na drugo letališče. Po prvotnem načrtu bi ukinitev laude na Dunaju pomenila okrepitev Ryanaira. Avstrijski letalski prevoznik je sicer potrdil, da tudi po sprejetju ukrepov bo prišlo do nekaj odpuščanj, vendar bo teh bistveno manj, zahvaljujoč pripravljenosti sprejetja kompromisov pilotov in kabinskega osebja.
Francija: 15 milijard evrov pomoči letalski industriji
Francoski gospodarski minister Bruno Le Maire je obljubil, da bo država letalski in vesoljski industriji pomagala s 15 milijardami evrov, da premaga krizo zaradi pandemije covida-19. Ukrepi sektorju vključujejo 12-mesečni odlog plačila posojil, s tem pa se bo sprostilo za 1,5 milijarde evrov denarnega toka. Do pomoči bo upravičen letalski proizvajalec Airbus, pa tudi podjetja iz vesoljske in obrambne industrije Dassault, Safran in Thales, da bi lahko ohranila delovna mesta. Francija je desetletja gradila letalsko in vesoljsko industrijo, v kateri je okrog 300.000 zaposlenih, od tega 35.000 inženirjev.