Letalska panoga bo letos zabeležila največjo izgubo v zgodovini letenja. Izguba sektorja bo po napovedih združenja IATA znašala preko 84 milijard dolarjev, je napovedi razkril generalni direktor združenja Alexandre de Juniac. Za primerjavo: v letih 2008 in 2009, ko je izbruhnila svetovna finančna in gospodarska kriza, je znašala 31 milijard dolarjev. V združenju so sicer opravili raziskavo, ki kaže, da bi 60 odstotkov potnikov potovalo takoj, ko se razmere umirijo, 69 odstotkov nemudoma, ko se jim stabilizirajo finančne razmere, po opustitvi zahteve po karanteni, torej odprtju meja, pa kar 80 odstotkov.
Letalski prevozniki bodo v letu 2021 izgubili približno pet dolarjev za vsakega prepeljanega potnika, napoveduje prvi mož IATE.
Tovorni promet cveti in bo povečan še lep čas
Letalske družbe bodo še lep čas letele po prilagojenih urnikih, njihovi prihodki pa še več let ne bodo dosegali stopnje, ki so jo prevozniki beležili v letu 2019. Prihodnje leto bi se lahko število prepeljanih potnikov povzpelo na 3,38 milijarde, kar je približno na nivoju leta 2014 - takrat je bilo prepeljanih 3,33 milijarde potnikov (v letu 2019 je letelo 4,54 milijarde ljudi).
IATA združuje 290 letalskih prevoznikov, ki opravijo 82 odstotkov globalnega potniškega prometa.
Konkurenca med prevozniki bo intenzivnejša
"Letalske družbe bodo še vedno finančno krhke v letu 2021. Prihodki potnikov bodo za več kot tretjino manjši kot v letu 2019, letalski prevozniki pa bodo izgubili približno 5 dolarjev za vsakega prepeljanega potnika," je povedal de Juniac. Napoveduje, da bo konkurenca med letalskimi prevozniki gotovo še bolj intenzivna, kar bo spodbuilo popotnike, da se spet podajo med oblake. "Izziv leta 2022 bo zmanjšane izgube leta 2021 pretvoriti v dobiček, ki ga bodo letalske družbe potrebovale za poplačilo svojih dolgov iz te grozne krize," je zaključil generalni direktor združenja IATA.