Avstrijska ljudska stranka (ÖVP) je pripravljena na koalicijska pogajanja s skrajno desnimi svobodnjaki (FPÖ), je danes dejal novi začasni vodja ÖVP Christian Stocker, potem ko je kancler Karl Nehammer v soboto po propadlih koalicijskih pogajanjih s socialdemokrati (SPÖ) in liberalno stranko Neos napovedal odstop s položaja kanclerja in vodje stranke. Nehammer je namreč zavračal pogajanja s FPÖ, češ da radikalci nimajo rešitve za težave Avstrije.
Predsednik Avstrije Alexander Van der Bellen je danes sporočil, da se bo jutri sestal z vodjo FPÖ Herbertom Kicklom in da se bosta pogovarjala o možnostih oblikovanja nove vlade. Predsednik pravi, da je dobil vtis, da so glasovi znotraj ljudske stranke, ki so sodelovanje s FPÖ izključevali, zdaj postali bistveno tišji. "To pa pomeni, da se morda odpira nova pot," je poudaril.
Van der Bellen, spomnimo, Kicklu po zmagi na septembrskih volitvah (57 poslanskih mandatov) ni podelil mandata za sestavo vlade, ker nobena stranka ni želela sodelovati s skrajno desnimi svobodnjaki. Mandat je podelil kanclerju Nehammerju, čigar ÖVP je bila druga, a se mu ni uspelo uskladiti s potencialnimi koalicijskimi partnerji. Koalicija treh strank bi bila sicer prva v zgodovini moderne Avstrije. Tudi če bi ÖVP in SPÖ po odstopu Neosa od pogajanj uspelo sestaviti večino, ta ne bi bila trdna. V 183-članskem parlamentu bi imeli le en glas večine.
Kickl je na facebooku zapisal, da je FPÖ edini stabilen dejavnik. "Prav smo imeli, ko smo bili skeptični do eksperimentalne vlade v barvah semaforja. Nismo odgovorni za izgubljeni čas in kaotične razmere. Imamo odgovornost do državljanov. Najprej ljudje in nato kancler," je še zapisal.
Alternativa morebitnim pogajanjem med FPÖ in ÖVP so predčasne volitve, na katerih pa bi, sodeč po javnomnenjskih raziskavah, svobodnjaki zmagali še bolj prepričljivo kot septembra.
Nehammer je torej položaj vodje stranke prepustil Stockerju, dosedanjemu generalnemu sekretarju ljudske stranke, ki je bil pripravljen na sodelovanje s FPÖ. Avstrijski mediji so pred tem omenjali tudi možnost vrnitve Nehammerjevega predhodnika Sebastiana Kurza, ki prav tako naj ne bi bil proti sodelovanju s skrajno desnico.
Nehammer je danes - potem ko je predsedniku Van der Bellnu podal odstop s položaja kanclerja - dejal, da je pomembno, da se nadaljuje pot stabilnosti in sredine. "V ta namen so bile sprejete dobre in pravilne odločitve," je povedal za medije.