Direktorica združenja za pomoč mladim Help Nevenka Mardešić je za časnik povedala, da so v 80 odstotkih analiziranih vzorcev ugotovili, da gre za mešanico treh ali več drog in tablet, kot so ibuprofeni in normabeli. "Pomoč pri zdravljenju v našem združenju poiščejo mladi, vendar pa v številnih primerih njihovi starši relativizirajo vse skupaj in vedno najdejo izgovore, zakaj njihov otrok ne bi šel na zdravljenje, ker da je pomembno, kaj bodo rekli drugi," dodaja.
Po njenih besedah Makarska že več let velja za "pomemben trg" z metamfetamini. Tam je ta droga prisotna ža več kot 20 let, v bližnjem Splitu pa se pojavlja občasno in ni tako priljubljena. Tako se v Makarski še dobro spomnijo leta 2007, ko so v policijski akciji prijeli skupino preprodajalcev in zasegli približno pol kilograma droge, ki je bila takrat vredna približno 50 tisoč evrov. Zakopana je bila na vrtu pred neko hišo, v kateri je stanoval domnevni vodja tamkajšnjega narkokartela. Pet preprodajalcev je bilo obsojenih na pet do šest let in pol trajajoče zaporne kazni.
Policisti so lani in letos zaradi prodaje droge kazenske ovadbe vložili v štirih primerih, v prvih desetih mesecih letošnjega leta pa so zabeležili 18 primerov zasega droge, kar je 80 odstotkov več kot v lanskem letu, so pojasnili na policijski upravi splitsko-dalmatinske županije. Zaplenili so 1,6 kilograma metamfetamina, največ prav v Makarski.
Da je Makarska raj za droge, se govori tudi po Beogradu, izjave lokalnih prebivalcev navaja Slobodna Dalmacija. "Mladi nimajo kam zahajati, ve pa se tudi, v katerem lokalu se prodajajo droge," so povedali lokalci, ki so seznanjeni s stanjem v mestu.
Problem odvisnosti
Upravnik službe za mentalno zdravje in oddelka za psihosocialno podporo hrvaškega zavoda za javno zdravje v splitsko-dalmatinski županiji Željko Ključević je povedal, da so v Makarski v zadnjih letih postale bolj "zanimive" sintetične droge in kokain, heroin pa je vse manj priljubljen.
Pojasnil je, da odvisniki od psihostimulansov menijo, da nimajo težav z odvisnostjo in da zato ne potrebujejo zdravljenja. Se pa za zdravljenje bolj pogosto odločajo odvisniki od heroina, substance, ki upočasnjuje delo možganov in živčnih celic. Za njih je primerna terapija s heptanonom, za odvisnike od psihostimulansov pa so lahko primerni antidepresivi, "vendar pa morajo ti pacienti najprej sami sebi priznati, da imajo težavo", pravi Ključević.
Psihostimulansi po njegovih besedah močno vplivajo na srce in ožilje, dvignejo krvni tlak ter pospešujejo delo srca, kar lahko privede do srčnega zastoja ali možganske kapi. Odvisniki so navadno zelo suhi, imajo pa težave s prebavo in zobmi.