Začenja se ključna faza pogajanj o dolgoročnem proračunu EU za obdobje od leta 2021 do 2027. Ker je neto prejemnica, Sloveniji ne ustreza zmanjšanje proračuna, kar pomeni, da ji ustreza stališče, ki so ga včeraj zagovarjali poslanci Evropskega parlamenta. Večina je vztrajala, da je treba za boj proti podnebnim spremembam, digitalno in ekološko preobrazbo, nadaljnjo podporo regijam, mestom, kmetom, mladim, raziskovalcem in podjetnikom zagotoviti zadostna finančna sredstva.
Včerajšnja razprava je potekala pred izrednim vrhom EU, ki bo prihodnji četrtek v Bruslju in na katerem se bodo voditelji članic EU skušali dogovoriti o skupnem stališču glede naslednjega večletnega finančnega okvira. Da bodo soglasje, ki je v pogajanjih o večletnem proračunu potrebno, dosegli že prihodnji teden, po poročanju STA sicer ni gotovo.
Kaj bo Sloveniji ponudil kompromisni predlog
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel namerava po neuradnih informacijah svoj kompromisni predlog državam članicam posredovati danes, v četrtek. Pripravil ga bo na podlagi pogovorov z voditelji držav članic. Marjan Šarec je bil pri njem v Bruslju prejšnji petek. Michelov predlog bo nasledil predlog finskega predsedstva EU z začetka lanskega decembra. Ta predlog je bil posebej slab za Slovenijo, saj bi bila po navedbah pristojnih med največjimi osmoljenkami.
Boj proti podnebnim spremembam
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v včerajšnjem nagovoru poslancem Evropskega parlamenta poudarila, da zanjo ni sprejemljiv noben dolgoročni proračun EU, v katerem ne bo na voljo 25 odstotkov vseh sredstev za boj proti podnebnim spremembam.
Nemčija je prvič med članicami, ki zahtevajo manjši proračun
Občine nimajo denarja
Vztrajajo pri tisoč milijardah
Evropska komisija je sredi leta 2018, takrat še pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja, predvidela skupni obseg proračuna EU za obdobje 2021-2027 v višini 1134 milijard evrov. Evropski parlament si želi proračun v višini 1324 milijard evrov. Neto plačnice v proračun, med katerimi so Nemčija, Avstrija, Nizozemska, Švedska in Finska, vztrajajo pri okrog 1000 milijardah evrov. V veljavnem dolgoročnem proračunu EU 2014-2020 je na voljo 1082 milijard evrov.