Da sta tako Joe Biden kot Vladimir Putin načeloma pristala na skorajšnje srečanje, pod pogojem da do takrat ne bo prišlo do ruske invazije, je sicer ponoči prva sporočila Elizejska palača.
Gre namreč za izid intenzivne telefonske diplomacije francoskega predsednika Emmanuela Macrona, ki je v nedeljo kar dvakrat govoril s Putinom. Po prvem dopoldanskem klicu, ki je trajal uro in 45 minut, je zvečer sledil drugi, ki je trajal približno eno uro. Poleg tega je Macron v nedeljo govoril z Bidnom, pa tudi z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, nemškim kanclerjem Olafom Scholzom in britanskim premierjem Borisom Johnsonom.
Ob tem je, kot so sporočili v Parizu, predsednikoma ZDA in Rusije predlagal vrh o "varnosti in strateški stabilnosti v Evropi", ki bi ga nato razširili še na druge "relevantne akterje". Z Johnsonom pa sta se, kot so sporočili iz londonskega Downing Streeta, strinjala, da bo prihajajoči teden "odločilen" za diplomatska prizadevanja za mirno rešitev ukrajinske krize.
Medtem ko v Kremlju dogovora do danes zjutraj niso komentirali, ga je Bela hiša ponoči potrdila. Kot so ob tem sporočili v Washingtonu, ZDA ostajajo zavezane diplomaciji in Blinken se bo v naslednjih dneh v Evropi srečal z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, če Rusija vmes ne napade Ukrajine. Predvidoma bo srečanje v četrtek.
"Predsednik Biden je načeloma privolil v srečanje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, potem ko se bosta srečala Blinken in Lavrov. Vedno smo pripravljeni za diplomacijo. Pripravljeni pa smo tudi na hitre in resne posledice, če bo Rusija izbrala vojno. Trenutno kaže, da Rusija nadaljuje priprave na skorajšnji napad na Ukrajino," je sporočila Bela hiša.
Biden je v nedeljo sklical sejo Sveta za nacionalno varnost, na katerem so razpravljali o ukrajinski krizi, vendar Bela hiša ni sporočila podrobnosti. Predstavniki vlade pa so po ameriških televizijah vztrajali, da je Rusija že sprejela odločitev za napad na Ukrajino.
Biden bi moral po prvotnem načrtu v nedeljo domov v Wilmington, kjer bi preživel tudi današnji nacionalni praznik dan predsednika. Vendar so pot v nedeljo popoldne preklicali, Biden pa je ostal v Beli hiši, kjer je med drugim opravil telefonski pogovor z Macronom.
Biden: Putin sprejel odločitev o napadu
Blinken je v nedeljo v pogovoru za televizijo CNN povedal, da verjamejo, da je ruski predsednik že sprejel odločitev za napad. "Vendar pa dokler se tanki ne bodo začeli valiti in letala leteti, bomo izkoristili vsako priložnost in vsako minuto, ki nam je na razpolago, da predsednika Putina prepričamo naj ne napade," je dejal Blinken.
Biden je že v petek dejal, da je prepričan, da je Putin že sprejel odločitev za napad in izjavo utemeljil z obveščevalnimi podatki.
Televizija CNN in drugi ameriški mediji so v nedeljo poročali, da so ruski poveljniki na terenu dobili ukaz za napad že prejšnji teden. Pri tem se mediji sklicujejo na neimenovane obveščevalne vire, ki pa dodajajo, da morda gre za načrtno dezinformacijo za vnašanje zmede pri zahodnih zaveznikih.
Večina članov Bidnovega sveta za nacionalno varnost je bila konec prejšnjega tedna na varnostni konferenci v Münchnu. Podpredsednica ZDA Kamala Harris je v nedeljo medijem prav tako zatrdila, da je Putin že sprejel odločitev za napad.
Blinken je že v petek povedal, da je zadnje zaostrovanje razmer na vzhodu Ukrajine del scenarija ustvarjanja lažnih provokacij, na katere bi potem Rusija odgovorila z napadom na Ukrajino. V nedeljo pa je za televizijo NBC povedal, da je ponovno pozval ruskega zunanjega ministra na pogovor pod pogojem, da Rusija do takrat ne napade Ukrajine.
Na terenu so sicer proruski separatisti na vzhodu Ukrajine v nedeljo nadaljevali z bombardiranjem položajev ukrajinskih enot, ki so pod ukazom, da na bombardiranje ne odgovarjajo.
Ameriško veleposlaništvo v Moskvi je vsem Američanom v Rusiji izdalo opozorilo, naj bodo zelo previdni in si naredijo načrt evakuacije, ki ne bo odvisen od pomoči ameriške vlade.
ZDA: Rusi naj bi v primeru napada načrtrovali usmrtitve in ugrabitve
Iz ZDA prihajajo nove zaskrbljujoče informacije o domnevnih načrtih Rusije v Ukrajini. Med drugim naj bi ruska stran v primeru invazije na sosednjo državo tam načrtovala hude kršitve človekovih pravic, kot so usmrtitve in ugrabitve. Satelitski posnetki poleg tega potrjujejo nove namestitve ruskih sil in vojaške opreme v bližini meje.
Ameriška veleposlanica pri Združenih narodih v Ženevi Bathsheba Nell Crocker je v pismu visoki komisarki ZN za človekove pravice Michelle Bachelet po poročanju nemške tiskovne agencije dpa zapisala, da imajo ZDA verodostojne informacije, ki nakazujejo, da pripravljajo ruske sile poimenske sezname Ukrajincev, ki bi jih po vojaškem zavzetju "usmrtili ali poslali v taborišča".
Kot še piše v pismu, ki ga je pridobila dpa, podatki ameriških obveščevalcev pričajo, da namerava ruska vojska mirne proteste razgnati s pomočjo "smrtonosnih ukrepov", zato se ZDA bojijo, da bo - podobno kot ob prejšnjih ruskih akcijah - prišlo do mučenja. Tarča tega bi bili ljudje, ki bi se uprli Rusom, "vključno z ruskimi in beloruskimi disidenti v izgnanstvu v Ukrajini, novinarji in protikorupcijskimi aktivisti ter ogroženimi skupinami, kot so verske in etnične manjšine ter osebe LGBTQI+".
Satelitski posnetki ruskih sil ob meji z Ukrajino
Ameriško podjetje Maxar, ki se ukvarja s satelitskimi posnetki, je v nedeljo zvečer v elektronski pošti sporočilo, da najnovejši posnetki potrjujejo več novih namestitev ruskih vojakov in opreme nedaleč od rusko-ukrajinske meje, natančneje v gozdovih in na poljih, ki so od meje oddaljeni od 15 do 30 kilometrov.
Ameriška vlada je sicer že pred tem javnosti razkrila obveščevalne podatke, po katerih naj bi Moskva vojski že pred dnevi ukazala napad na Ukrajino, kar pa ruska stran zanika. Po petkovih navedbah neimenovanega uslužbenca ameriške vlade naj bi bilo kar 40 do 50 odstotkov od skupno 150.000 ruskih vojakov, ki jih je Rusija v bližino meje namestila v minulih tednih, pripravljenih na napad.