Deset mesecev je potreboval ruski predsednik Vladimir Putin, da je morijo, ki jo je zakuhal v Ukrajini, poimenoval s pravo besedo: vojna. Ko je v četrtek na improvizirani tiskovni konferenci v Jekaterinburgu dejal, da cilj Rusije "ni vrteti vztrajnika vojaškega spopada, ampak nasprotno, končati to vojno", se mu je sicer po mnenju tujih analitikov zareklo, a vojna je edino pravo ime za posebno vojaško operacijo, kot agresijo uradno imenujejo v Rusiji. Ta je doslej po ukrajinskih podatkih zahtevala več kot sto tisoč življenj na ruski strani, po ocenah Zahoda pa podobno število žrtev tudi med Ukrajinci.
Rusija bi se pogajala, a pod svojimi pogoji
Še ena beseda se vse pogosteje pojavlja v Putinovem besednjaku: pogajanja. Uradna Moskva se je po njegovih besedah "pripravljena pogajati z vsemi udeleženci v tem procesu za iskanje sprejemljive rešitve" za konec konflikta v Ukrajini, je dejal v nedeljskem pogovoru za rusko televizijo Rosija 1. A krivdo za vse tegobe vidi drugod, le pri sebi ne. Kijev in zahodne zaveznike Ukrajine je obtožil, da zavračajo sodelovanje v pogovorih. "Bistvo vsega je politika naših geopolitičnih nasprotnikov, ki si prizadevajo razdreti Rusijo, zgodovinsko Rusijo. Vedno delujejo po načelu 'deli in vladaj'. Naš cilj je nekaj drugega - združiti ruski narod," je pojasnil svoje videnje zgodovine, saj so po njegovem Ukrajinci in Rusi en narod. Tudi njegov pogled na pogajanja je specifičen; mirovni pogovori bi se lahko pričeli le, če Ukrajina prizna rusko aneksijo štirih svojih regij, na katerih so ljudje na septembrskem referendumu, ki ga nihče ne priznava, skoraj plebiscitarno glasovali za priključitev k Rusiji. Jasno je, da v Kijevu za tak pogoj nočejo niti slišati.
Poziv k izključitvi iz Združenih narodov
Ukrajina je pozvala k izključitvi Rusije iz Združenih narodov. "Ukrajina poziva države članice ZN, naj Ruski federaciji odvzamejo status stalne članice Varnostnega sveta ZN in jo izključijo iz ZN," je v izjavi na spletni strani zapisalo ukrajinsko zunanje ministrstvo. Poleg vojne kot razlog navajajo, da Ruska federacija nikdar ni formalno zaprosila za sprejem v članstvo ZN in zato nezakonito zaseda mesto nekdanje Sovjetske zveze v Varnostnem svetu, kjer ima kot ena od petih stalnih članic pravico veta. Poziv je v realnosti obsojen na neuspeh, saj takšnega primera v zgodovini še ni bilo.
Da ne bi kdo Putina razumel narobe in mu pripisal popustljivosti, je manj kot 24 ur po objavljenem televizijskem intervjuju poskrbel uradni Kremelj. Putin ne išče stika z Zahodom, je dejal uradni govorec ruskih oblasti Dmitrij Peskov ter zanikal tudi, da bi bil v prihodnjih dneh načrtovan telefonski pogovor s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, na kar je namigoval slednji. Ruski predsednik svojemu ameriškemu kolegu Joeju Bidnu ne namerava zaželeti srečnega novega leta, ker trenutna raven odnosov med Moskvo in Washingtonom ne predvideva časa za čestitke, je dejal Peskov. "Ne zdaj. Zdaj smo tako globoko v medsebojni sovražnosti, da verjetno ni čas za dobre želje," je Peskov dejal novinarjem v odgovoru na vprašanje ruske tiskovne agencije Tass. Do konca leta pa želi Putin govoriti s kitajskim voditeljem Xi Jinpingom, s katerim sta se osebno srečala že septembra.