Republika srbska ob navzočnosti hrvaškega veleposlanika odlikovala vojnega zločinca

M.R.
10.01.2019 11:43
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Parada ob včerajšnjem prazniku v Banjaluki.
EPA

Predsednica Republike srbske Željka Cvijanović je včeraj z enim najvišjih odlikovanj posthumno odlikovala generala Slavka Lisico, ki je bil na Hrvaškem zaradi vojnih zločinov obsojen na zaporno kazen. 
Slavko Lisica je bil na Hrvaškem že leta 1998 obsojen na 15 let zapora zaradi vojnih zločinov na območju Šibenika v letu 1991, saj je kot poveljnik oklepnih in topniških sil Kninskega korpusa po nalogu Ratka Mladića ukazal topniške napade na Šibenik. 
In včeraj je bil vojni zločinec, ki je sicer umrl leta 2013 v Beogradu, slavnostno odlikovan s strani nove predsednice Republike srbske. Odlikovanje je v njegovem imenu prevzel sin pokojnega generalmajorja. 
Odlikovanje odmeva tudi na Hrvaškem, pa ne toliko zaradi tega, ker je bil Lisica odlikovan, ampak, ker je bil pri podelitvi prisoten celo hrvaški veleposlanik v BiH Ivan Del Vechio. Poleg njega je bil prisoten tudi predsednik HDZ BiH Dragan Čović

Policijske sile med parado ob 27. obletnici razglasitve Republike srbske.
EPA

​Veleposlanik razburil hrvaško vlado

Na to sta se odzvala minister za veterane domovinske vojne Tomo Medved in obrambni minister Damir Krstičević. "To je sramota. Sam tega ne bi nikoli storil," je komentiral Krstičević. Medved pa pravi, da gre za neprimeren postopek, še posebej, ker je bil Lisica na Hrvaškem obsojen za "težak vojni zločin"
Medved je ob tem še dejal, da bo morebitne sankcije zoper veleposlanika obravnavalo pristojno ministrstvo. "Kolikor mi je znano, zunanje ministrstvo ni bilo obveščeno o njegovi navzočnosti in je zato zahtevalo razlago o njegovem ravnanju," je poudaril minister. "Čović kot predstavnik hrvaškega naroda v BiH sprejema svoje odločitve, ki jih ne želim komentirati," je še dodal. 
Včeraj so namreč oblasti v Republiki srbski spet organizirale obeležje "dneva republike", s čimer slavijo ustanovitev oziroma razglasitev Republike srbske leta 1992. Leta 2015 je ustavno sodišče BiH odločilo, da je ta praznik diskriminatoren do bošnjaške in hrvaške entitete in ga zato razglasilo za neustavnega. In do zdaj je banjaluško praznovanje tega praznika ignorirala večina vseh diplomatov v BiH. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta