Salvini ladjam, ki rešujejo begunce in migrante, prepoveduje vplutje v italijanske vode

STA, A.L.
12.06.2019 08:35

Italijanska vlada je v torek na predlog notranjega ministra Mattea Salvinija sprejela zakonsko uredbo, s katero uvaja visoke kazni za ladje, ki v Sredozemskem morju rešujejo migrante in begunce. Sprejem uredbe je Salvini označil za "korak naprej pri zagotavljanju varnosti v državi".

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Uredba med drugim določa denarno kazen v višini od 10.000 do 50.000 evrov za kapitana, lastnika ladje in ladjarja, ki bi brez dovoljenja vplul v italijanske ozemeljske vode, je po seji vlade pojasnil italijanski notranji minister in vodja skrajno desne Lige Matteo Salvini, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
S tem naj bi nevladne organizacije, ki jih Salvini sicer ni izrecno omenil, odvrnili od reševanja migrantov in beguncev v Sredozemlju. V primeru ponovitve prekrška namreč predvideva zaplembo ladje.
Da bi uredba stopila v veljavo, jo mora sprejeti še italijanski parlament, v katerem pa imata koalicijski Liga in Gibanje pet zvezd večino.

Število prihodov migrantov v Italijo prek pomorske poti se je znižalo za 91 odstotkov

Uredba poleg tega po poročanju francoske tiskovne agencije AFP uvaja tudi strožje kazni za tiste, ki sodelujejo v protestih in se spopadajo s policijo. Za nošenje mask in druge načine zakrivanja obraza na protestih uvaja kazen dveh do treh let zapora ter denarno kazen v višini od 2000 do 6000 evrov.
Sprejem uredbe je bil zaradi dvomov italijanskega predsednika Sergia Mattarelle o njegovi ustavnosti ter kritikah Združenih narodov odložen za več tednov. Salvini pa je v torek izrazil prepričanje, da je uredba skladna tako z italijansko kot mednarodno zakonodajo.
Salvini vse od imenovanja za italijanskega notranjega ministra pred letom dni zagovarja politiko zaprtih pristanišč v Italiji. Zasebnim ladjam, ki na morju rešujejo begunce in migrante, tako ni več dovoljen pristanek v italijanskih pristaniščih.
Število prihodov migrantov v Italijo prek pomorske poti se je v primerjavi z enakim obdobjem lani od začetka letošnjega leta znižalo za 91 odstotkov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta