Skoraj pol milijona evrov kazni za Apple zaradi sodelovanja s slovenskim podjetjem in njegovim družbenikom

A.L.
27.11.2019 11:02

Apple mora plačati 424.000 evrov kazni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Spletni portal Wall Street Journal (WSJ) poroča, da mora tehnološki velikan Apple plačati kazen, ker je sodeloval s podjetjem iz Slovenije in z njegovim družbenikom, ki sta bila uvrščena na črno listo. Lastnika podjetja so povezovali z domnevnim trgovanjem s steroidi. Pri Applu so pristali, do bodo plačali 467.000 dolarjev kazni.
S tovrstnim sodelovanjem in predvsem z dejstvom, da so s podjetjem sodelovali več kot dve leti, so kršili ameriško zakonodajo. Po poročanju Wall Street Journala se je na tovrstni listi znašel slovenski izvajalec aplikacij, ki ima sedež v Trzinu - SIS d.o.o. Podjetje danes sicer ne obstaja več, Slovenske novice pa poročajo, da je iz arhiva Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) razvidno, da je bil družbenik Savo Stjepanović. Slednjega omenja tudi Wall Street Journal. Razlog za uvrstitev na črno listo so bile domnevne povezave z mednarodno mrežo trgovanja s steroidi oziroma s primerom Karner.

Uvrstitve podjetja na črno listo niso pravočasno zaznali, ker ...

Podjetji sta sodelovali med letoma 2008 in 2017, ko so v Applu ugotovili, da je slovensko podjetje na črnem seznamu ZDA. O tem so, tako so sporočili iz Appla, takoj obvestili oblasti in v celoti sodelovali pri preiskavi, ki je sedaj končana. Predstavnik za stike z javnostjo pri Applu je za Wall Street Journal dejal, da uvrstitve podjetja na črno listo niso pravočasno zaznali, ker so podjetje iskali po ključni besedi  SIS doo, medtem ko je to v bazi navedeno kot SIS d.o.o.
Pri Applu priznavajo, da so bili neuspešni tudi pri identifikaciji Stjepanovića, krivo naj bi bilo orodje, ki ni prikazalo posameznih uporabnikov, povezanih z računom App Store. Šele leta 2017, ko so orodje posodobili, so ugotovili, da s slovenskim podjetjem ne bi smeli sodelovati.
Novinarji Slovenskih novic so skušali stopiti v stik s Stjepanovićem in ga zaprositi za komentar, vendar neuspešno. Prav tako so bili pri pridobivanju odziva neuspešni novinarji Wall Street Journala, lahko še preberemo v članku. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta