Škotsko sodišče: Odločitev Johnsona o začasni razpustitvi parlamenta nezakonita

STA, A.L.
11.09.2019 12:52

Odločitev britanskega premiera Borisa Johnsona o začasni prekinitvi dela britanskega parlamenta je nezakonita, je danes razsodilo najvišje civilno sodišče na Škotskem. Vendar pa odločitev za zdaj ne bo vplivala na trenutno prekinitev dela parlamenta, ki se je začela v torek, poroča britanski BBC.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Sodišče namreč ni izdalo odredbe za preklic začasne prekinitve dela parlamenta, ki naj bi trajala pet tednov, do 14, oktobra, saj naj bi o zahtevi skupine poslancev iz več strank, ki izpodbijajo odločitev Johnsona, prihodnji teden razpravljalo tudi vrhovno sodišče v Londonu. Obravnava se bo začela v torek, poroča BBC.
Tričlanski sodni senat v Edinburgu je danes razsodil v prid zahtevi skupine poslancev, ki izpodbijajo odločitev Johnsona. S tem je sodišče razveljavilo odločitev sodnika iz prejšnjega tedna, ki je razsodil, da Johnson ni kršil zakonodaje.
Tričlanski sodni senat v povzetku sodbe poudarja, da so sodniki soglasni v prepričanju, da je bila odločitev Johnsona o prekinitvi dela parlamenta motivirana z "neprimernim namenom, da bi kastriral parlament".
Kot so dodali, bo sodišče izdalo odredbo, v kateri bo razglasilo, da je prekinitev nezakonita in zato nična ter nima nobenega učinka, poroča BBC. Sodbo naj bi sodišče objavilo v petek.
Britanski parlament je delo za pet tednov prekinil v torej zjutraj, potem ko so poslanci drugič zavrnili zahtevo premierja Johnsona za razpis predčasnih volitev 15. oktobra.
Johnson je začasno prekinitev dela parlamenta predlagal konec avgusta, češ da jo potrebuje za predstavitev nove agende notranje politike. Kraljica Elizabeta II. je prekinitev odobrila.
Čas prekinitve, kot tudi njegovo daljše trajanje od običajnega, je med poslanci vseh strank vzbudil nezadovoljstvo. Kritiki Johnsona obtožujejo kršitve ustave. Poslanci, ki nasprotujejo izstopu države iz EU brez dogovora, premierja obtožujejo, da je namen prekinitve dela parlamenta zajeziti njihove napore, da bi tak izstop preprečili.
Prejšnji teden je sicer škotski sodnik zavrnil zahtevo, naj razsodi, da je zahteva za prekinitev dela britanskega parlamenta nezakonita. "To je politično področje in odločanje, ki ga ni mogoče presojati po pravnih standardih, ampak zgolj po političnih merilih," je zapisal sodnik. Po njegovem mnenju sicer Johnson s svojo odločitvijo ni kršil vladavine prava.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta