Ob tem je opozorilo, da mlada alternativa (JA) pogosto zasleduje cilje, ki niso ustavni, deluje proti načelom demokracije in izvaja obsežno ksenofobno propagando.
Obveščevalne službe so aprila lani začele nadzirati JA zaradi desnega ekstremizma in opozorile, da so nekatera prizadevanja podmladka protiustavna. Tako AfD kot JA sta se pritožili zaradi obravnave podmladka kot morebitno desno ekstremistično organizacijo, a je sodišče v Kölnu pritožbo zavrnilo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Nadzor obveščevalnih služb ni ukrep, ki bi bil usmerjen proti obstoju AfD, temveč služi za razjasnitev, ali stranka oziroma njen podmladek zasleduje cilje, ki niso ustavni," je sporočilo sodišče in razsodilo, da obveščevalne službe podmladek lahko obravnavajo kot "potrjeno desničarsko ekstremistično organizacijo".
Sodba še ni pravno zavezujoča
Kot je pojasnilo sodišče, JA krši človekovo dostojanstvo, saj "še naprej širi sporni rasni koncept družbe, po katerem izključuje etnične tujce" ter izvaja obsežno ksenofobno propagando, ki je usmerjena zlasti proti muslimanom ter migrantom in prosilcem za azil.
"JA prav tako pogosto deluje proti načelom demokracije na vseh političnih ravneh. Zvezno republiko Nemčijo enači z diktatorskimi režimi, zlasti z nacističnim režimom," je dodalo sodišče.
Razsodbo sodišča je že pozdravila nemška notranja ministrica Nancy Faeser. "Današnja odločitev jasno kaže, da imamo opravka z množičnim zaničevanjem človečnosti, rasizmom, sovraštvom do muslimanov in napadi na našo demokracijo," je dejala in dodala, da se bodo v boju proti temu še naprej uporabljala sredstva pravne države, poroča nemški portal Tagesschau.
Sodba sicer še ni pravno zavezujoča, saj se lahko tako AfD kot JA nanjo pritožita na višje sodišče.