Evropski komisar se zaradi visoke plače (osnovna znaša dobrih 20 tisoč evrov na mesec) ne splača biti le v času mandata, ki traja pet let, ampak tudi po odhodu s položaja. Čeprav so svoje položaje zapustili že pred dvema letoma, 16 evropskih komisarjev, med katerimi je tudi Slovenec
Janez Potočnik
, še vedno prejema nadomestilo v višini 8333 evrov na mesec. Vsak je v zadnjih dveh letih tako za nadomestilo dobil izplačanih 199.992 evrov. To je denar evropskih davkoplačevalcev.
Dobro plačani lobisti multinacionalk
Evropski komisarji, ki so sedeli v kolegiju Evropske komisije pod vodstvom Portugalca
Joseja Manuela Barrosa
, nadomestilo še vedno prejemajo, čeprav že imajo nove dobro plačane službe na področju gospodarstva in politike, je razvidno iz seznama, ki so ga pridobili novinarji nemškega časopisa die Zeit. Evropska komisija jim je seznam poslala šele potem, ko so zagrozili s tožbo na Sodišču EU.
Da nadomestilo res še vedno prejema in da v tem ne vidi nič spornega, je za belgijske medije potrdil
Karel De Gucht,
ki je bil od leta 2010 do 2014 evropski komisar za trgovino. "To je sistem. To pravilo velja že 50 let," je povedal. De Gucht nadomestilo prejema ob tem, da je član upravnega odbora jeklarskega velikana Arcelor Mittal in belgijske telekomunikacijske družbe Proximus.
Potočnik se je za položaje dogovarjal, ko je šebil komisar
Hkrati je tudi predsedujoči Foruma za prihodnost kmetijstva, ki ga podpira Fundacija za promocijo trajnostnega, mednarodno konkurenčnega podeželskega gospodarstva. V tem forumu je aktivno sodeloval že v času, ko je bil še evropski komisar za okolje. Po koncu mandata v Evropski komisiji je Potočnik sprejel še mesto člana svetovalnega odbora inštituta EPC (European Policy Center), ki je eden od vodilnih možganskih trustov v Bruslju. Obe funkciji sta po podatkih organizacije Corporate Europe Observatoryja plačani.
Proti Barrosu v Goldman Sachsu 150 tisoč podpisov
Die Zeit je članek o nadomestilih za nekdanje evropske komisarje objavil, potem ko je komisija za etiko pri Evropski komisiji odločila, da Jose Manuel Barroso, ki je bil deset let (od leta 2004 do 2014) predsednik Evropske komisije z zaposlitvijo v ameriški velebanki Goldman Sachs, ni kršil etičnega kodeksa. Goldman Sachs je lahko glavni predstavnik agresivnega kapitalizma, a dokler spoštuje predpise, zaposlitev v tej banki ni kršitev zakona, so ocenili člani etične komisije. Dodali so še, da imajo nekdanji evropski komisarji pravico, da se zaposlijo v korporacijah. Da je Barrosova zaposlitev v Goldman Sachsu etično sporna, je s podpisom peticije Bruslju sporočilo 150 tisoč državljanov EU.
Vicky Cann