16:15
Nogometaši Dortmunda v ponedeljek spet na trening
Vezist nemškega nogometnega prvoligaša Emre Can je za televizijo Sport1 dejal, da bodo s soigralci od ponedeljka naprej spet trenirali, a v majhnih skupinah. Tekmovanja v Nemčiji so sicer zaradi pandemije novega koronavirusa prekinjena do konca aprila. "Jutri začnemo. Želimo začeti počasi v skupinah s po dvema igralcema," je dejal Can.
16:00
Evakuirajo bolnike, da bi bil prostor za nove
V Franciji so danes izvedli največjo evakuacijo bolnikov s koronavirusom, iz prenapolnjenih bolnišnic na vzhodu države v zdravstvene ustanove na zahodu. Dva posebna prilagojena hitra vlaka TGV sta prepeljala 36 bolnikov iz bolnišnic v Mulhousu in Nancyju v bolnišnice ob francoski zahodni obali. "Moramo sprostiti postelje, absolutno nujno je, da naredimo prostor na oddelkih za intenzivno nego. Število bolnikov namreč še vedno narašča," je dejal vodja urgence v bolnišnici v Metzu Francois Brun.
Nemčija pa je v Strasbourg poslala vojaško letalo, ki bo v bolnišnico v Ulmu odpeljalo dva bolnika. Do zdaj so v Nemčiji, Švici in Luksemburgu hospitalizirali okoli 80 bolnikov s covidom-19 iz Francije. V Franciji je na intenzivni negi skoraj 4300 bolnikov.
"Moramo domnevati, da je bil globoko zaskrbljen"
Finančni minister nemške zvezne dežele Hessen Thomas Schäfer je naredil samomor, ker je bil zaskrbljen, kako se bodo spopadli z gospodarskimi posledicami pandemije novega koronavirusa, je sporočil predsednik deželne vlade Volker Bouffier.
54-letnega Schäferja so v soboto našli mrtvega ob železniški progi. Iz tožilstva v Wiesbadnu so sporočili, da domnevajo, da je naredil samomor. "Šokirani smo, ne moremo verjeti, predvsem pa smo izjemno žalostni," je izjavil Bouffier. Vidno pretreseni ministrski predsednik je dejal, da je Schäfer, ki je bil hessenski finančni minister deset let, delal dan in noč, da bi pomagal podjetjem in delavcem pri soočenju z gospodarskimi posledicami pandemije. "Danes moramo domnevati, da je bil globoko zaskrbljen," je dejal. "Prav v teh težkih časih pa bi potrebovali nekoga, kot je on," je dodal.
Priljubljen in spoštovan politik iz Krščansko-demokratske unije (CDU) je že dolgo veljal za možnega naslednika Bouffierja. Bil je poročen in imel dva otroka.
15:10
V Španiji nov črni rekord
V Španiji nov dnevni rekord v številu smrti zaradi koronavirusne bolezni 19. V zadnjih 24 urah je umrlo še 838 ljudi, kar je šest več kot dan pred tem. Vse skupaj je tej bolezni podleglo 6528 ljudi. Z novim koronavirusom se je doslej v Španiji vse skupaj okužilo 78.797 ljudi, kažejo podatki španskega ministrstva za zdravje.
14:30
Prvi politik na Hrvaškem sporočil, da je zbolel
Skupno 713 obolelih ima Hrvaška, danes 56 novih. 55 jih je do zdaj ozdravelo. Smrtnih žrtev je do zdaj 6. Še se povečuje število okuženih na Murterju, ki je v karanteni, zdaj je obolelih že 17. Sinoči je prvi hrvaški politik sporočil, prek FB, da je zbolel za koronavirusom. Gre za HDZ-župana Solina. Iz Dalmacije poročajo o obolelem otroku. Od danes so med okuženimi v Splitu tudi dva zdravnika, eden je onkolog, in zaporniški paznik, pravosodni policist.
9:40
Trudeaujeva soproga prebolela covid 19
Soproga kanadskega premierja Sophie Gregoire Trudeau je prebolela koronavirusno bolezen 19, je zapisala v soboto na facebooku. Tako s soprogom Justinom Trudeaujem nista več v samoizolaciji.
"Počutim se mnogo bolje in moj zdravnik mi je dejal, da je vse v redu," je zapisala. Soproga kanadskega premierja Justina Trudeauja je Kanadčane pozvala, naj ostanejo doma, da bi preprečili širjenje koronavirusa. "To so težki časi. Vem, da ni lahko biti sam - vsi smo socialna bitja, vključno z mano!" je dodala.
"Vemo, da se bodo stvari še poslabšale, preden se bodo izboljšale"
Britanski premier Boris Johnson je v pismu sodržavljanom zapisal, da se bodo razmere glede izbruha novega koronavirusa še poslabšale. Pozval jih je, naj ostanejo doma in upoštevajo tudi druga navodila pristojnih za zajezitev širjenja virusa.
"Želim biti iskren z vami - vemo, da se bodo stvari še poslabšale, preden se bodo izboljšale," je Johnson, ki je tudi sam okužen z novim koronavirusom, zapisal v pismu. "Ustrezno se pripravljamo in bolj kot bomo upoštevali navodila, manj življenj bo izgubljenih in prej se bo življenje znova normaliziralo," je dodal.
Zaostrujejo in podaljšujejo ukrepe
ITALIJA
V Italiji, žarišču novega koronavirusa v Evropi, karantena za vso državo velja od 10. marca, ukrepe pa so postopoma še zaostrovali. Odhod od doma je dovoljen samo iz poslovnih ali nujnih razlogov ter za kratke nakupe osnovnih življenjskih potrebščin. Zaprte so šole, bari, restavracije in večina trgovin. Državljani imajo še vedno dostop do lekarn, pošt in trgovin z življenjskimi potrebščinami. Zaprti so vsi parki, zelene površine in otroška igrišča. Ljudje svojo občino lahko zapustijo le iz poslovnih ali zdravstvenih razlogov. Italija je zaustavila tudi vso nenujno proizvodnjo in dejavnosti. Ti ukrepi bodo v veljavi najmanj do 3. aprila, razmišljajo pa že o podaljšanju.
Da bi zajezili kršitve omejevalnih ukrepov proti koronavirusu, je italijanska vlada 24. marca zaostrila tudi kazni za kršenje prepovedi gibanja. Zvišali so jih na od 400 do 3000 evrov. Pred tem je zagrožena globa znašala 206 evrov. Za tiste, ki so okuženi in bodo kršili karanteno, je predvidena zaporna kazen od enega do pet pet.
AVSTRIJA
V Avstriji so zaprte šole, vse trgovine, ki ne prodajajo osnovnih življenjskih potrebščin, in restavracije. Zaprta so tudi podjetja v branžah, ki niso nujne za vsakdanje življenje. Zaprta so tudi športna prizorišča in javni parki. Ljudje lahko dom zapustijo le, če morajo na delo, kupiti hrano ali pomagati drugim. Prepovedano je druženje več kot petih ljudi. Lahko pa Avstrijci še vedno gredo na sprehode v naravo, a le v družbi ljudi, s katerimi živijo v skupnem gospodinjstvu. Ukrepi bodo veljali do 13. aprila. Avstrija je za omejitev širjenja zaprla tudi vse meje.
MADŽARSKA
Na Madžarskem so zaradi novega koronavirusa 11. marca uvedli izredne razmere, ki so se iztekle 26. marca, a jih nameravajo prihodnji teden podaljšati za nedoločen čas. 17. marca so zaprli meje z vsemi sosednjimi državami za potniški promet. Od 12. marca so zaprte univerze, od 16. marca tudi vse šole. Vlada je tudi prepovedala prireditve in dogodke v zaprtih prostorih z več kot sto udeleženci ter dogodke na prostem z več kot 500 ljudmi.
Od 28. marca do 11. aprila velja omejitev gibanja. Svoje domovanje je mogoče zapustiti samo v primeru odhoda na delo ali za nakup osnovnih življenjskih potrebščin ter prevoza otrok v varstvo. Dovoljeni so tudi sprehodi ob spoštovanju ustrezne medsebojne razdalje. V drogerijah in lekarnah lahko med 9. in 12. uro nakupujejo samo starejši od 65 let. Za kršitve omejitev gibanja je zagrožena denarna kazen.
HRVAŠKA
Na Hrvaškem so od 16. marca zaprti vrtci, šole in fakultete. Od 22. marca so bile zaprte vse tržnice in trgovine v okviru tržnic, a so v 28. marca lahko znova odprli specializirane trgovine v okviru tržnic, pa tudi trgovine z gradbenim materialom na območjih Zagreba in krapinsko-zagorske županije, ki sta bila najbolj prizadeta v potresu prejšnji teden. Prepovedano je gibanje zunaj kraja stalnega in začasnega bivališča. Od pretekle 22. marca smejo na trajekte ali ladje le prebivalci otokov, zaposleni v javnih in komunalnih službah ter tovorna vozila, ki so registrirana na Hrvaškem. Hrvaška je zaprla večino meja, od 17. marca je zaprtih tudi 27 maloobmejnih prehodov s Slovenijo.
ŠPANIJA
V Španiji, ki je druga najhuje prizadeta evropska država v pandemiji koronavirusa, od 14. marca velja karantena, prebivalci pa lahko domove zapuščajo le za odhod na delo oziroma za nabavo nujnih potrebščin. Za dva tedna so razglasili izredne razmere, ki so jih, vključno s karanteno že podaljšali do 12. aprila. Zaprta je večina trgovin, javni potniški promet je močno omejen. 16. marca je Španija zaprla meje za potniški promet. V ponedeljek bodo po zgledu Italije tudi vsa podjetja za dva tedna ustavila nenujne dejavnosti.
FRANCIJA
V Franciji od 17. marca velja karantena, ki so jo 24. marca zaostrili, tako da so športne aktivnosti in sprehodi možni samo na območju enega kilometra od bivališča posameznika. Zaostrili so tudi kazni za tiste, ki ne bodo spoštovali pravil. Karanteno so podaljšali do 15. aprila. Že od 14. marca velja prepoved obratovanja vseh nenujnih javnih prostorov; poleg restavracij in kavarn so zaprte trgovine, razen tistih z življenjskimi potrebščinami ter lekarn. Od 16. marca so zaprte tudi vse šole. Odpovedali so drugi krog lokalnih volitev, ki bi morale potekati 22. marca.
NEMČIJA
Nemčija je 16. marca uvedla strog nadzor na mejah s Francijo, Avstrijo, Švico, Luksemburgom in Dansko. 17. marca je za 30 dni prepovedala vstop vsem, ki niso državljani EU. 16. marca so zaradi širjenja koronavirusa v skoraj vseh zveznih deželah zaprli šole. Prepovedali so tudi vsa zbiranja v cerkvah, mošejah in sinagogah ter odredili zaprtje vseh trgovin, ki ne prodajajo življenjskih potrebščin, ter igrišč. Zaprti so muzeji, bazeni in telovadnice.
Nemška kanclerka Angela Merkel je 22. marca odredila prepoved vsakršnega združevanja ljudi na javnih površinah. Ukrep naj bi veljal najmanj dva tedna. Po novem morajo biti zaprti tudi vsi lokali, pri katerih je stik s strankami nujen, kot so frizerji ali kozmetični saloni. Obratujejo lahko le še tiste restavracije, ki opravljajo dostavo hrane. Ljudje še vedno lahko odidejo po nujne potrebščine v trgovino ali k zdravniku, lahko se rekreirajo in pomagajo drugim.
SRBIJA
V Srbiji so 15. marca razglasili izredne razmere. Takrat so tudi zaprli meje za potniški promet za vse razen srbskih državljanov, od 20. marca velja popolno zaprtje meja, tudi za srbske državljane. Od 18. marca velja prepoved gibanja na prostem med 20. uro zvečer in 5. uro zjutraj, od 28. marca pa policijska ura ob koncu tedna velja med 15. uro popoldne in 5. uro zjutraj. 21. marca zvečer so ustavili ves javni promet, od pretekle 22. marca so zaprti vsi lokali, restavracije in nakupovalna središča.
BOSNA IN HERCEGOVINA
V BiH so zaprti šole, vsi gostinski lokali, stavnice, športni objekti, kulturne institucije, koncertne dvorane, otroške igralnice ter frizerski in kozmetični saloni. Izjema so javne kuhinje, trgovine z živili, pekarne, lekarne in bencinske črpalke. V Republiki srbski velja policijska ura od 20. ure zvečer do 5. ure zjutraj, v Federaciji BiH pa od 18. do 5. ure. Vstop tujcem v državo je prepovedan.
SEVERNA MAKEDONIJA
Severna Makedonija je sredi marca zaprla meje za vse tuje državljane. 19. marca so razglasili izredne razmere. Veljata karantena in policijska ura, vlada Severne Makedonije je na pomoč v soočanju z epidemijo poklicala tudi vojsko.
ČRNA GORA
V Črni gori so zaprli šole in javni potniški promet, prepovedali zbiranja na javnih krajih, zaprli so tudi lokale ter prepovedali vstop v državo tujcem ter mednarodni potniški promet. Od 19. marca je prepovedano obratovanje večine trgovin razen trgovin z živili, higienskimi potrebščinami, lekarn in bencinskih črpalk. Zaprte so stomatološke ordinacije, ustavljen je ves javni prevoz, tudi taksiji.
BELGIJA
V Belgiji od 18. marca velja karantena, ki so jo že podaljšali do 19. aprila. Velja prepoved zbiranja, šole so zaprte, prav tako gostinski lokali. Odhod od doma je dovoljen samo za obisk zdravnika, individualno rekreacijo na prostem ali odhod na delo v podjetja, ki zagotavljajo osnovno oskrbo, kot so trgovine in lekarne.
ZDRUŽENO KRALJESTVO
V Združenem kraljestvu so od 21. marca zaprti bari in restavracije, je pa možna dostava hrane na dom. Vrata so morali zapreti tudi nočni klubi, gledališča, kinodvorane in fitnes centri. Zaprte so tudi šole. V ponedeljek pa so uvedli še karanteno. Ljudje morajo ostati doma, razen če gredo v trgovino po živež ali če potrebujejo zdravnika. Dovoljena je tudi rekreacija.
RUSIJA
Rusija je med zadnjimi, ki je močno zaostrila ukrepe. Opolnoči bo zaprla vse svoje meje, potem ko je nekatere že pred časom. 27. marca je tam obstal mednarodni letalski promet, dan kasneje pa so za teden dni zaprli restavracije, bare in parke. Prihodnji teden bo dela prost. Šole so že zaprte.
IRAN
V Iranu, eni najbolj prizadetih držav zaradi novega koronavirusa, so zaprli šole in univerze najmanj do začetka aprila ter štiri glavna šiitska romarska središča, odpovedali petkove molitve ter začasno zaprli parlament. Oblasti pa še niso omejile javnega življenja niti uvedle karantene. So pa ta teden do 8. aprila prepovedale potovanja med mesti.
ZDA
Od 14. marca so prepovedani leti med ZDA in Evropo za 30 dni. State Department Američanom odsvetuje potovanja v tujino, ZDA so delno zaprle meje z Mehiko in Kanado.
V San Franciscu so izhodi na prosto dovoljeni samo za iskanje hrane in zdravniške pomoči. V New Yorku od 22. marca velja delna karantena; zaprta so vsa podjetja in trgovine, razen tistih z živili in zdravili. Gibanje v skupinah je prepovedano. 17. marca so zaprli igralnice v Las Vegasu, v Miamiju pa plaže.
Prebivalce zveznih držav New York, New Jersey in Connecticut so oblasti pozvale, naj se 14 dni izogibajo nenujnih potovanj. Priporočilo ne velja za uslužbence panog kritične infrastrukture.
KITAJSKA
Ker se število vnesenih okužb na Kitajskem povečuje, so tam uvedli vrsto drastičnih ukrepov za zmanjšanje pritoka ljudi v državo. Tako je od 28. marca začasno prepovedan vstop vsem tujcem z izjemo diplomatov ter članov posadk letal in ladij. Število letov je omejeno na eno povezavo na teden v vsako državo, tudi za tuje letalske družbe. Številna kitajska mesta, kot sta Peking in Šanghaj, so že uvedla obvezno 14-dnevno karanteno za vse, ki pridejo iz tujine.
Ukrepi v notranjosti države se rahljajo. (STA)
Na območju Wuhana po več kot dveh mesecih spet vozijo hitri vlaki
Na Kitajskem so od sobote potrdili 45 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, od tega 44 uvoženih. O edini novi domači okužbi so poročali iz osrednje province Henan. Za boleznijo covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus, je umrlo še pet ljudi.
V mestu Wuhan, kjer se je novi koronavirus decembra lani prvič pojavil, medtem počasi rahljajo stroge ukrepe, ki so jih oblasti uvedle za preprečitev širjenja virusa. Prvič po več kot dveh mesecih so se v soboto v glavnem mestu province Hubei znova ustavili hitri vlaki. V mesto, ki je pomembno železniško vozlišče, se je iz vse države vrnilo več kot 12.000 potnikov. Znova so začeli voziti tudi vlaki znotraj 11-milijonskega mesta. Potniki, ki so pripotovali iz drugih delov države, so lahko izstopili z vlakov, vkrcanje pa ostaja prepovedano do 8. aprila, ko bo predvidoma odpravljena tudi prepoved potovanj iz mesta.
8:30
V ZDA prvič več kot 2000 mrtvih
Število žrtev novega koronovirusa v ZDA je v soboto preseglo 2000, kažejo podatki Univerze Johnsa Hopkinsa. Število smrtnih primerov se je podvojilo v samo treh dneh. V ZDA so do sobote potrdili več kot 124.000 okužb. Žarišče izbruha je New York, kjer so do sobote potrdili 53.000 primerov. V tem mestu je bolezen covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus, zahtevala 672 življenj. Po vsej državi je bolezni podleglo 2185 ljudi.
Ameriški predsednik Donald Trump je še v soboto razmišljal o uvedbi karantene za New York in dele okoliških zveznih držav, vendar si je nato premislil. "Karantena ni potrebna," je sporočil na twitterju. Namesto tega je po posvetovanjih s pristojnimi v Beli hiši ter guvernerji zveznih držav New York, New Jersey in Connecticut predlagal stroge omejitve potovanj. Prebivalce teh treh zveznih držav so tako pozvali, naj se 14 dni izogibajo nenujnih potovanj. Priporočilo ne velja za uslužbence kritičnih infrastrukturnih panog, kot so prevozništvo, zdravstvo, finančne storitve in oskrba s hrano.
8:20
"Ljudje se zdaj predvsem smejijo"
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je dejal, da Wuhan vliva upanje ostalemu svetu, da je tudi najhujše razmere mogoče preobrniti. "Seveda moramo ostati pazljivi, saj se situacija lahko obrne. Vendar izkušnje mest in držav, ki so uspele v boju z novim koronavirusom, vlivajo upanje in pogum drugemu svetu," je poudaril. Več -> TUKAJ.
To je grožnja Evropi!
V četrtek je, menda prvič v zgodovini, Italija preprečila sprejem sklepov na zasedanju Evropskega sveta, ki je tokrat potekal preko spleta in ne v običajni bruseljski dvorani. Premier Giuseppe Conte namreč ni pristal na sklepno poročilo, ki ga je ocenil za neustrezno z utemeljitvijo, da so ukrepi za premostitev krize, ki nastaja s pandemijo novega koronavirusa, neustrezni. Oglasil se je tudi italijanski predsednik z dramatičnim pozivom Evropi. Več -> TUKAJ.