V Španiji, ki jo je lani obiskalo 85 milijonov turistov, se množijo gibanja, ki nasprotujejo množičnemu turizmu. Skupina protestnikov na Kanarskih otokih že pripravlja vrsto protestov. "Naši otoki so zakladi, ki jih moramo braniti," je na tiskovni konferenci dejal tiskovni predstavnik protestnikov Victor Martin. Kanarski otoki so znani po svoji vulkanski pokrajini in soncu skozi vse leto, zato privabljajo milijone obiskovalcev z vsega sveta. Lani je denimo Kanarske otoke, ki imajo 2,2 milijona prebivalcev, obiskalo kar 16 milijonov turistov.
"Glede na omejene vire otočja je to nevzdržna raven," je dejal Martin in dodal: "Gre za samomorilski model gospodarske rasti." On in somišljeniki želijo, da oblasti ustavijo dela na dveh novih hotelih na Tenerifu, največjem in najbolj razvitem izmed sedmih otokov na tem otočju.
Lažne table za turiste
Podobna gibanja proti množičnemu turizmu so se pojavila tudi drugod po Španiji in so aktivna na družbenih omrežjih. V južnem pristanišču Malage so se na stenah pojavile nalepke in grafiti z napisom "To je bil moj dom" in "Pojdi domov". Aktivisti v Barceloni in na Balearskih otokih so na vhode na nekatere priljubljene plaže postavili lažne table, ki v angleščini opozarjajo na nevarnost "padajočega kamenja" ali "nevarnih meduz".
Domačini opozarjajo tudi, da so se njihove najemnine zvišale predvsem v mestih, naval turistov pa povečuje hrup in onesnažuje okolje. V severovzhodni regiji Katalonije, ki je februarja zaradi suše razglasila izredne razmere, medtem narašča jeza zaradi pomanjkanja vode.
Severno obalno mesto San Sebastian je prejšnji mesec omejilo velikost turističnih skupin v centru na 25 ljudi in prepovedalo uporabo zvočnikov med vodenimi ogledi. V Sevilli razmišljajo o tem, da bi nerezidentom zaračunavali pristojbino za vstop na znameniti trg Plaza de España.
Barcelona pa je že preklicala avtobusno linijo, priljubljeno med turisti, da bi na ta način poskusila narediti več prostora za domačine.