"Približno 100.000 ljudi je že zapustilo svoje domove," so Združeni narodi sporočili na tretji dan ofenzive Turčije.
Svetovni program za prehrano (WFP), ki je danes sprva poročal o 70.000 razseljenih ljudeh, je navedel, da jih je večina pobegnila z območij okoli mest Tel Abjad in Ras al Ajn blizu meje s Turčijo. Dodal je, da so v ofenzivi na teh območjih poškodovali vodovode, jezove, elektrarne in naftna polja - zaradi tega so med drugim ljudje ponekod ostali brez oskrbe z vodo.
V uradu odposlanca ZN za Sirijo so poudarili, da bi lahko vojaške operacije na severu Sirije močno poslabšale že tako zelo napete humanitarne razmere. V različnih telesih ZN so zato vse odgovorne na terenu in v vladah pozvali, naj zaščitijo civiliste.
Pentagon poziva Turčijo h koncu operacije v Siriji
Obrambni minister ZDA Mark Esper je Turčijo pozval, naj konča operacijo na severovzhodu Sirije, saj bi to lahko imelo "resne posledice" za Ankaro, je danes sporočil Pentagon.
Esper je v četrtkovem pogovoru s turškim kolegom Hulusijem Akarjem "močno spodbudil Turčijo, naj preneha aktivnosti na severovzhodu Sirije", so navedli danes na ameriškem obrambnem ministrstvu. "Medtem ko je sekretar znova potrdil, da cenimo naš strateški dvostranski odnos, vdor predstavlja tveganje za resne posledice za Turčijo," je povedal ameriški minister.
Akarju je povedal, da bi zaustavitev turške operacije omogočila prostor za pogajanja, da bi "našli skupno pot za umiritev razmer, preden postanejo nepopravljive." Ponovil je tudi, da so ZDA odločno proti turški ofenzivi, saj bi lahko mednarodna koalicija izgubila ves napredek, ki ga je naredila v boju proti skrajni skupini Islamska država (IS).