Niti enkrat ni z imenom omenil savdskega prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, a bilo je jasno, o kom govori: turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes najbolj neposredno usmeril prst proti savdski prestolnici Riad in tamkajšnjo oblast obtožil umora novinarja in oporečnika Džamala Hašodžija v Ankari na začetku meseca. Četudi je Hašodži, dolgoletni kritik savdske kraljevske družine, formalno umrl na tujem ozemlju (Savdske Arabije), kar diplomatska predstavništva vseh držav po mednarodnih konvencijah so, je jasno, da Turčija šteje umor za zločin na ozemlju pod njeno jurisdikcijo. To je potrdila tudi s tem, da zahteva, da se osemnajsterici domnevnih zarotnikov pri umoru sodi pred turškim sodiščem.
Načrtovan in krut umor
Hašodžijev umor je bil načrtovan več dni vnaprej, je v nastopu pred turškim parlamentom dejal Erdogan. Zatrdil je, da je šlo za načrtovan in krut umor. "Imamo trdne dokaze, da je bil njegov umor načrtovan," je dejal Erdogan. Več dni vnaprej so ga po njegovih besedah načrtovali uradniki v savdskem konzulatu v Carigradu in skupina iz Savdske Arabije. Erdogan je od Savdske Arabije zahteval, naj zagotovi odgovor na vprašanje, kje je Hašodžijevo truplo in kdo je umor naročil. Pozval je tudi k ustanovitvi neodvisne komisije za preiskavo umora, ob tem pa je dejal, da verjame v polno sodelovanje s savdskim kraljem Salmanom.{okvircek}79459{/okvircek}
Erdogan je tudi predstavil turški vidik dogajanja v zvezi z umorom. Že dan pred izginotjem novinarja, za katerim se je izgubila vsaka sled po tem, ko je 2. oktobra vstopil v savdski konzulat v Carigradu, naj bi bilo v turško prestolnico iz Savdske Arabije pripotovalo 15 moških. Po Erdoganovih navedbah je šlo za tri skupine. Ena od njih naj bi bila pred umorom preiskovala Beograjski gozd in mesto Yalova blizu Istanbula. Ti dve lokaciji turški mediji omenjajo kot kraja, kjer bi lahko odvrgli ali zakopali truplo novinarja. Na dan umora so skupine med 9.50 in 11. uro ločeno prišle na konzulat, kjer so se srečale. Erdogan je še dejal, da so v zgradbi konzulata pred umorom Hašodžija namenoma izključili nadzorni sistem. "Najprej so odstranili disk iz sistema nadzornih kamer," je dejal. "To je politični umor," je poudaril. Mediji so poročali, da so turškim uslužbencem dali prosto od poldneva, češ da pride na obisk visoka politična delegacija.
V preiskavi po besedah turškega predsednika ostajajo odprta tri vprašanja: zakaj je v času umora 15 ljudi prišlo v Carigrad in po čigavem naročilu, zakaj niso nemudoma dovolili vstopa v zgradbo konzulata, temveč šele po nekaj dneh ter kdo je lokalni sodelavec turškega porekla, ki naj bi bil odpeljal (domnevno razkosano) truplo ubitega novinarja. Opozoril je, da preiskava ne bo končana, dokler ne bo odgovorov na ta vprašanja.
Klavrno savdsko priznanje
Umor kritikov režima, kakršen je bil v primeru Džamala Hašodžija, se ne sme ponoviti, je ob tem poudaril savdski zunanji minister Ader al Džubeir. Ob tem je pozval k temeljiti in popolni preiskavi novinarjeve smrti. Savdski zunanji minister je ob srečanju z indonezijskim kolegom v Džakarti še dejal, da bodo savdske oblasti poskrbele, da bo resnica prišla na dan in da bodo odgovorni za umor novinarja odgovarjali za svoja dejanja. Dodal je, da bodo tudi vzpostavili mehanizme in postopke, s katerimi bi zagotovili, da se kaj podobnega ne bo ponovilo.{okvircek}79457{/okvircek}
Uradni Riad je v zvezi s Hašodžijevo smrtjo pred tem dajal različne izjave, zaradi česar se je znašel pod mednarodnim pritiskom, naj dogajanje vendarle pojasni. Da je Hašodži mrtev, so v Riadu prvič priznali šele v petek, pri tem pa dodali, da je umrl v pretepu. Savdski zunanji minister je v nedeljo izjavil, da je bila novinarjeva smrt grozna napaka, ki se je zgodila v "malopridni operaciji". V eni izmed doslej najbolj neposrednih izjav je Džubeir dejal tudi, da je bil novinar umorjen, toda vztrajal pri tem, da prestolonaslednik Mohamed bin Salman o tem ni vedel ničesar. Kralj Salman in princ Mohamed sta sicer v nedeljo telefonirala Hašodžijevemu sinu in mu izrekla sožalje, včeraj pa sta se v Riadu sestala s člani njegove družine.