Umrl junak, ki je preprečil uresničitev Hitlerjevih sanj o jedrski bombi

M.R.
22.10.2018 09:59

Včeraj je v starosti 99 let umrl Norvežan Joachim Roenneberg, ki je med drugo svetovno vojno zagnal eno največjih sabotaž proti nacistom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Joachim Roenneberg v Londonu aprila leta 2013.
Reuters

Joachim Roenneberg je vodil skupino devetih pripadnikov uporniškega gibanja, ki je v noči med 27. in 28. februarjem 1943 izvršila diverzijo na norveško tovarno, ki je proizvajala težko vodo za izdelavo jedrske bombe in tako ustavila nacistični jedrski program. 
"Roenneberg je bil verjetno zadnji izmed najbolj izpostavljenih borcev oporniškega gibanja," je povedala norveška premierka Erna Solberg
Nacisti so namreč z okupacijo Norveške leta 1940 v tekmi za izdelavo jedrskega orožja prehiteli zaveznike, saj je centrala Vemork pri mestu Rjukana na jugu Norveške, edina na svetu proizvajala večje količine težke vode. 
Po tem dogodku so posneli tudi dva zelo znana filma. Prvi je nastal leta 1947 "Bitka za težko vodo" Jeana Drevillea, v drugem, ki je bil posnet leta 1965, pa je slovel Kirk Douglas. Naslov tega filma se je glasil "Junaki Telemarka"
Roenneberg po vojni ni želel govoriti o tem, kar je preživel, tako da je šele v 70. letih prejšnjega stoletja delil svoje spomine. "Ugotovil sem, da ljudje želijo odgovore. Pomembno je, da vsi vemo, kaj se je zgodilo in da si oblikujemo mnenje," je dejal leta 2015. Sicer je po vojni delal kot novinar in protivojni aktivist.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta