V dveh tednih leta 2018 je nepooblaščenim uporabnikom uspelo vdreti v približno 29 milijonov računov po vsem svetu. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je bil irski organ do Mete kritičen zaradi varnostne napake pri funkciji za nalaganje videoposnetkov, ki so jo hekerji lahko izkoristili za popoln dostop do računov drugih uporabnikov na omrežju Facebook.
Zaradi napake so bili izpostavljeni osebni podatki, kot so elektronski naslovi, telefonske številke, lokacije in kraji zaposlitve.
"Napaka pri vgradnji zahtev glede zaščite podatkov v celotnem ciklu oblikovanja in razvoja lahko posameznike zelo resno ogrozi ali jim škodi, tvega se tudi poseg v temeljne pravice in svoboščine posameznikov," je po navedbah AFP dejal vodja komunikacij pri DPC Graham Doyle.
Meta Ireland in njena matična družba v ZDA sta kršitev odpravili kmalu po njenem odkritju, regulatorju pa sta o težavi poročali septembra 2018, so sporočili iz DPC.
Gre za zadnjo v nizu izrečenih glob velikemu ameriškemu družbenemu mediju in njegovim tekmecem, odkar svetovni regulatorji zelo podrobno spremljajo tehnološka podjetja.
Septembra je tako DPC Meti naložil plačilo 91 milijonov evrov globe, ker ni uvedla ustreznih ukrepov za zaščito podatkov o geslih uporabnikov družbenih omrežij Facebook in Instagram. Meta prav tako ni pravočasno opozorila organa glede nepravilnega shranjevanja teh podatkov.