Skupno 43 držav, med njimi članice EU, ZDA, Velika Britanija, Ukrajina, Kanada in Norveška, je danes v Svetu ZN za človekove pravice izrazilo ogorčenje zaradi smrti Navalnega.
"Ogorčeni smo zaradi smrti opozicijskega politika Alekseja Navalnega, za katero končno odgovornost nosijo predsednik Vladimir Putin in ruske oblasti," je v imenu 43 držav v Svetu ZN za človekove pravice v Ženevi danes izjavila veleposlanica EU Lotte Knudsen.
Rusija mora odobriti neodvisno in pregledno mednarodno preiskavo okoliščin njegove nenadne smrti, so v sporočilu zapisale države. "Nepričakovana in šokantna smrt Navalnega je še en znak pospešene in sistematične represije v Rusiji," so opozorile po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Države so tudi izrazile zaskrbljenost zaradi sistematičnega zatiranja civilne družbe in politične opozicije v Rusiji in tujini. Rusijo so pozvale, naj izpusti vse politične zapornike, zagovornike človekovih pravic, novinarje in nasprotnike vojne v Ukrajini.
"Rusko federacijo pozivamo, naj ustvari varno okolje za politično opozicijo in kritične glasove," so še zapisali.
Oster kritik Vladimirja Putina Aleksej Navalni je umrl 16. februarja v kazenski koloniji na skrajnem severu Rusije, kjer je prestajal 19-letno zaporno kazen zaradi "ekstremizma". Okoliščine njegove smrti ostajajo nejasne. Zaporniške oblasti trdijo, da se je Navalni zgrudil po sprehodu in umrl kljub poskusom oživljanja. Pokopali so ga v petek v Moskvi, njegovega pogreba pa se je udeležilo več tisoč ljudi, vključno s tujimi diplomati.