S tem so ovrgli trditve proruskih uporabnikov družbenih omrežij, ki so skušali krivdo prevaliti na Kijev.
V napadu na kijevsko otroško bolnišnico Ohmatdit so bili ubiti najmanj trije otroci, poleg tega pa je bilo ranjenih še 16 oseb, je sporočila ukrajinska varnostna služba SBU. Končno število žrtev še ostaja neznanka, saj naj bi bili nekateri še vedno ujeti pod ruševinami.
Uporabniki družbenih omrežij so po napadu poročali, da je šlo za ameriško raketo ukrajinske protizračne obrambe. Podobno je trdilo tudi rusko zunanje ministrstvo. Preiskovalni portal Bellingcat pa je objavil analizo, ki naj bi te trditve ovrgla. Poudarjajo namreč, da je bolnišnico zadela ruska manevrirna raketa Kh-101. S to analizo se strinja tudi Fabian Hoffman z Univerze v Oslu, ki naj bi bil poznavalec raketne tehnologije.
Da gre za omenjeno rusko raketo, je Bellingcatu potrdil tudi Jeffrey Lewis, strokovnjak za jedrsko orožje in rakete na Inštitutu za mednarodne študije Middlebury v Kalfiorniji. Pri Bellingcatu so tudi preverili alternativno teorijo, ki se je širila po spletu. In sicer, da je šlo za ameriško raketo AIM-120, a za to niso našli nobenih dokazov.
Raketni napad na Ukrajino se je 8. julija začel okoli 10. ure. Izstreljenih je bilo najmanj 36 raket, med njimi tudi 13 manevrirnih Kh-101. Malo pred poldnevom so pričele prihajati novice o eksploziji v otroški bolnišnici Ohmatdit, pospremljene pa so bile tudi s posnetki napada. Na enem posnetku je raketa, ki zadane bolnišnico, jasno vidna.
Na posnetku naj bi bilo jasno razvidno, da ima vse karakteristike ruske rakete Kh-101, ugotavljajo pri portalu Bellingcat. Po napadu je nekaj fotografij objavila tudi SBU, ki trdi, da gre za ostanke rakete, ki so zadeli bolnišnico. Tudi te fotografije naj bi potrjevale, da gre za rusko raketo.