Kot so dodali, bodo s pridobljenimi podatki bolje razumeli vzrok za odpoved in izboljšali zanesljivost vesoljskega plovila. Raketa Starship je med letom hitro in nenačrtovano razpadla, je sporočilo zasebno vesoljsko podjetje.
Kot so pojasnili, bodo analizirali podatke, pridobljene na testnem letu, da bi bolje razumeli temeljni vzrok eksplozije. "Pri takšnih testih uspeh izhaja iz tega, kar se naučimo, in (četrtkov) polet nam bo pomagal izboljšati zanesljivost plovila Starship," so zapisali v izjavi za javnost.
Raketni sistem je v četrtek ob 16.37 po lokalnem času vzletel z izstrelišča SpaceX Starbase v Teksasu. Med preizkusom je podjetje ponovilo podvig in prvo stopnjo Super Heavy uspelo ujeti v zraku.
Preusmerjanje poletov
Na spletni strani Flightradar so včeraj zapisali, da so zaradi eksplozije rakete preusmerili polete z območja, na katerem je bil Starship uničen. Na družbenih omrežjih je bilo več objav o domnevnih ostankih rakete, ki padajo nad Karibi.
Raketa Starship - sestavljena iz približno 70 metrov dolge prve stopnje Super Heavy in približno 50 metrov dolge zgornje stopnje, imenovane tudi Starship - so zasnovali tako, da bo omogočila polete s človeško posadko na Luno in Mars.
Raketni sistem so v podjetju SpaceX razvili tako, da je mogoče prvo stopnjo in raketo po vrnitvi na Zemljo ponovno uporabiti. Super Heavy se je v četrtek tako vrnil do izstrelišča.
Četrtkov polet je bil novi v vrsti testnih izstrelitev, ki niso potekale brez zapletov. SpaceX je ob tem poudaril, da je cilj testnih letov zbiranje podatkov.
Elon Musk želi raketo brez posadke proti Marsu namreč poslati že prihodnje leto, medtem ko ima SpaceX ima pogodbo z ameriško vesoljsko agencijo Nasa za vrnitev astronavtov na Luno.
Starship je najmočnejša raketa, ki je bila kdaj koli izdelana, saj ima dvakrat večji potisk kot rakete Saturn V, ki so poganjale misije Apollo, s katero so Američani pred desetletji potovali na Luno.