Evropska unija nedvoumno podpira ozemeljsko celovitost in suverenost BiH ter drugih držav na Zahodnem Balkanu, je danes v Bruslju poudaril visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell in s tem odgovoril na domnevni neuradni dokument o spreminjanju meja v regiji. Non-paperja ni videl, to po njegovih besedah ni nobena tema.
"Tega domnevnega dokumenta nisem prejel. Pravite, da je fantomski. Morda pa je fantom. Nisem ga videl. Sem pa slišal zanj," je Borrell odgovoril na vprašanja, ali ta dokument po njegovem vedenju obstaja, in če obstaja, kdo ga je napisal, ter ali v EU razpravljajo o teh idejah in kaj meni o njih.
"Želim pa to priložnost izkoristiti za to, da izpostavim nadaljnjo in nedvoumno podporo EU ozemeljski celovitosti in suverenosti BiH ter tudi drugih držav na Zahodnem Balkanu," je dejal Borrell.
Pozval je, da se je treba osredotočiti na stvari, ki so pomembne, ne na razpravo o idejah, ki preusmerjajo pozornost od skupnih prizadevanj, da bi se celotna BiH pridružila uniji. To je po njegovih besedah tudi eden ključnih ciljev njegovega mandata.
To jasno sporočilo bo predal tudi predsedstvu BiH v pogovoru danes ali v torek, je še povedal Borrell po današnjem srečanju s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem, ki se je v Bruslju sestal tudi s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen.
Tudi Vučić je dejal, da non-paperja ni videl, da mu ga ni nihče predstavil ali omenil in da z njim ni nihče govoril o tem. Na konkretno vprašanje, ali je o teh idejah - spreminjanju meja v regiji - govoril s slovenskim premierjem Janezom Janšo, je odgovoril, da z Janšo že dolgo ni govoril in da sta nazadnje govorila o pandemiji.
"V nasprotju z mnogimi drugimi sem vedno odprt za vse razprave," je še dejal Vučić in pripomnil, da "ne živimo v času srednjeveške inkvizicije". Obenem je poudaril, da so v Srbiji osredotočeni na gospodarstvo in pot v EU ter da podpirajo integriteto BiH in tudi Republike srbske znotraj BiH, v skladu z daytonskim sporazumom.
Tudi v Evropski komisiji so se danes znova izrekli proti spreminjanju meja v regiji. "Razen domnevnega non-paperja, ki ga nismo nikoli videli, ne poznamo drugih takšnih idej, ki bi krožile. Nikakor nismo naklonjeni spreminjanju meja, tako da lahko o tem nehamo razpravljati enkrat za vselej - ne glede na to, kateri dokumenti so prišli, bodo prišli, bi lahko prišli ali ne bodo prišli. Naše stališče o tem je zelo jasno," je poudaril glavni govorec komisije Eric Mamer.
Borrell je sicer kot ključne poudarke z današnjega srečanja z Vučićem navedel prizadevanja za okrepitev dinamike pristopnega procesa Srbije, pri čemer pa v uniji od Beograda pričakujejo več na področju vladavine prava in svobode medijev, boljšo usklajenost z zunanjo in varnostno politiko unije ter nadaljevanje dialoga o normalizaciji odnosov s Kosovom. Upa, da bo mogoče naslednje pogovore v okviru dialoga pod okriljem EU izvesti 11. maja, kot je načrtovano.
Tudi Vučić je izpostavil upanje, da bo mogoč napredek v okviru dialoga. Ta proces je za Srbijo bistven, je poudaril v odgovoru na vprašanje, kaj je z dogovorom iz Washingtona, sklenjenim v času prejšnjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. V povezavi s sporazumom iz Washingtona je še dejal, da ga Srbija spoštuje in da enako pričakuje od Kosova.
Kot velik uspeh tokratnega obiska v Bruslju je Vučić izpostavil dogovor o sofinanciranju železniške povezave od Beograda preko Niša do meje s Severno Makedonijo z evropskimi sredstvi. Von der Leynova je pred tem tvitnila, da je komisija projekt pripravljena podpreti.