Pod pritiskom protestnikov in armadnega vrha je danes dopoldne odstopil sudanski predsednik Omar al Bašir, ki je bil na oblasti 30 let. Na tisoče prebivalcev prestolnice Kartum, ki so decembra pričeli s protesti zaradi draginje, se je še pred uradno razglasitvijo odstopa zgrnilo na ulice in vzklikalo: "Režim je padel!" Sočasno naj bi bili tudi izpustili politične zapornike, radijske postaje pa so prekinile redni program in oddajale le vojaške koračnice. Obrambni minister Avad Mohamed Ahmed ibn Auf je ob 14. uri v neposrednem televizijskem prenosu potrdil, da so Baširja aretirali in prepeljali na "varno lokacijo". Vojska je hkrati razglasila trimesečne izredne razmere in sporočila, da bo nadzirala dveletni mirni prenos oblasti. Hkrati bo izničila ustavo, ki velja od leta 2005. Mejni prehodi, letališča in zračni prostor so zaprti, vojska pa je razglasila splošno prekinitev ognja, vključno s tisto v pokrajini Darfur.
Sudan, ki je neodvisen od leta 1956, je v Baširjevem času veljal za avtoritarno državo, v kateri so bila vsa pooblastila zgoščena pri - Baširju. Na oblast se je povzpel junija 1989 po vojaškem udaru, s katerim je tedaj sredi državljanske vojne odpravil revolucionarni svet in uvedel enopartijski islamski sistem pod vodstvom svoje stranke SNK s šeriatskim pravom. Kasneje je sicer upravni sistem še nekoliko spreminjal, a ne tako, da bi kakorkoli ogrozil njegovo vladavino, ki je najdaljša v državi od neodvisnosti leta 1956. Pod njegovim vodstvom pa Sudan bolj ali manj stagnira. Država in gospodarstvo sta še posebno hud udarec doživela leta 2011 z odcepitvijo Južnega Sudana, s čimer je Sudan izgubil skoraj tri četrtine naftnih rezerv.
To je že drugi afriški predsednik, ki je pod pritiskom vojske odstopil aprila. Prejšnji torek je odstopno izjavo podal tudi dolgoletni alžirski predsednik Abdelaziz Bouteflika, ki je državo vodil dve desetletji. Tudi njega so odnesli dolgotarjni protesti. Bouteflika je ob tem prosil državljane za odpuščanje. "Sem človek in nisem imun na delanje napak, zato vas prosim odpuščanja in oprostite mi, če sem vas nenamerno zapostavljal," je sporočil. "Želel sem si služiti Alžircem brez diskriminacije ali izjem," je dodal.