Volitve v Bosni in Hercegovini: Zmagala tudi mrtvec in pripornik

Boris Jaušovec
16.11.2020 15:24

Nenavadni zaplet na lokalnih volitvah v Travniku, Babo slavil zmago v Veliki Kladuši tako rekoč iz zapora, drugod pa po večini slavi državljanska opozicija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ponudba je bila velika, izbira pa vseeno nekako majhna.
EPA

Lokalne volitve v Bosni in Hercegovini (BiH) so izpolnile napovedi strokovnjakov, da utegnejo prinesti tektonske spremembe. Kajti vsaj dve od treh prevladujočih nacionalnih strank sta v nedeljo utrpeli hude poraze. Vladajoči so izgubili predvsem zavoljo svojih izključujočih, velikokrat desničarskih politik, in zavoljo neuspešnega spopadanja z epidemijo novega koronavirusa.

Muslimanska stranka SDA je bila do tal potolčena v sarajevskih občinah in tudi v mnogih drugih večjih mestih Federacije BiH, kjer je do zdaj vladala. V dveh največji mestih Republike srbske (RS), Banjaluki in Bijeljini, se od oblasti poslavlja Zveza neodvisnih socialdemokratov (SNSD) srbskega člana predsedstva BiH Milorada Dodika. Ta je že priznal "hud udarec" za stranko. Dodikov favorit, dosedanji župan mesta Igor Radojčić, je Drašku Stanivukoviću, kandidatu opozicijskih Stranke demokratičnega napredka (PDP) in Socialdemokratske stranke BiH, že čestital za zmago. Dodik je kljub temu zinil, da "volivci do Radojčića niso bili fer", in najavil, da bo sam prevzel vodenje SNSD v največjem mestu RS.

Nenavaden zaplet se je zgodil v Travniku. Zmagovalec Mirsad Peco iz SDA je namreč zavoljo covida-19 umrl na dan volitev, na katerih je nato osvojil največ, 45,6 odstotka glasov. Iz Centralne volilne komisije so že sporočili, da je zdaj župan postal Goran Pejaković iz HDZ BiH, ki je bil drugi z 29,5 odstotka osvojenih glasov. V Veliki Kladuši bo znova župan obsojeni vojni zločinec Fikret Abdić. Do volilne kampanje je bil v Bosanski krajini še iz časov Agrokorja priljubljeni Abdić sicer več kot dva meseca v priporu zavoljo gospodarskih malverzacij. A so ga izpustili, da bi lahko s svojo Laburistično stranko sodeloval na volitvah. Njegovi Krajišniki so mu namenili največ glasov, 44,15 odstotka. Ni še znano, ali se bo Abdić moral vrniti v pripor ali pa se bo lahko kot novi stari župan branil s prostosti.

Poglejmo še v Sarajevo. Opozicijska četverka v Federaciji BiH, ad hoc sestavljena iz Socialdemokratske stranke BiH, Naše stranke, stranke Ljudstvo in pravica ter Neodvisne bosansko-hercegovske liste, je v glavnem mestu pometla s SDA člana predsedstva BiH Bakirja Izetbegovića. Naš dolgoletni sarajevski dopisnik Milan Pekić je povedal: "Vse oči v državi so bile uprte v volitve v Sarajevu, ki ima večji proračun kakor Federacija BiH. Četverki je uspela sprememba oblasti v skoraj vseh mestnih občinah. S še posebno veliko prednostjo je zmagala v najpomembnejših občinah: Centar, Stari Grad in Novo Sarajevo, pa tudi na Ilidži. Socialdemokrati so že najavili, da bo opozicija za župana Sarajeva predlagala Bogića Bogićevića, ki se ga tudi v Sloveniji še morda spominjate kot člana jugoslovanskega predsedstva. Kajti leta 1991 glasoval zoper uvedbo izrednih razmer oziroma vojaški puč v bivši skupni državi." Pri Hrvatih vladajoča HDZ-BiH Dragana Čovića je sicer prišla na nedeljskih volitvah nekoliko bolje skozi. A tudi ona je izgubila Tomislavgrad, za nameček pa ji niti v četrtem poskusu ni uspelo osvojiti najbogatejše občine v državi Prozora-Rame. Tam ostaja na oblasti HDZ 1990.

​Pekić se strinja, da so se na teh volitvah zgodile tektonske spremembe in da je to dober obet za splošne volitve, ki bodo v BiH leta 2022. Še več: "Lahko pričakujemo revolucijo. Kajti če opozicija ponovi uspeh z lokalnih volitev, bomo morda državljani BiH le dočakali spremembo ustave, ki jo je vsilil Daytonski sporazum. Da bi končal vojno, je tedaj moral dati nacionalnim strankam in nacionalnim opredelitvam odločujočo moč. A kot vse sodobne države si tudi BiH zasluži državljansko ustavo, v kateri bo nacionalna ali verska pripadnost prepuščena zgolj intimni odločitvi posameznika."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta