Ni kaj, obstajajo nekatera sveta pravila, proti katerim v Italiji ni mogoče narediti ničesar. Eno, verjetno najmočnejše, je "ferragosto" oziroma veliki šmaren, ko gre Italija na dopust. Zaprte so tovarne, v mestih je težko najti odprte trgovine, letovišča so natrpana, vse je preloženo na september. Po običaju gre na dopust tudi politika.
Ampak je bilo že vse pripravljeno, da bo letos drugače. Napetosti med koalicijskima strankama, Ligo Mattea Salvinija in Gibanjem 5 zvezd Luigija Di Maia, dveh podpredsednikov vlade, ki sta si v zadnjih tednih dobesedno v laseh kljub dobri volji predsednika vlade Giuseppa Conteja, so izbruhnile v sredo, na zadnji seji senata pred poletnimi počitnicami. Jabolko spora je bila resolucija o gradnji hitre železnice Torino-Lyon, ki je del evropskega koridorja Barcelona-Kijev. Gibanje 5 zvezd ji nasprotuje, Liga jo podpira. Podpirajo jo tudi vse stranke opozicije, gradnja pa temelji na mednarodni pogodbi. Gibanje 5 zvezd je v senat vložilo besedilo resolucije z zahtevo po odpovedi gradnje. Šlo je za simbolno dejanje. Jasno je bilo, da resolucija ne bo sprejeta, pa tudi, če bi bila, bi bila za odpoved potrebna sprememba mednarodne pogodbe. Za nameček je tudi premier Conte pred kratkim v senatu izjavil, da bi odpoved pogodbe Italijo stala več kot nadaljevanje gradnje.
Ampak Salvini je razpravo izbral za bojno polje. Voditelj Lige ima kar nekaj težav. Najprej problem navezav z Rusijo. Namreč posnetek pogovora med njegovim tesnim sodelavcem in ruskimi predstavniki o prodaji energentov, kjer naj bi del denarja stekel v blagajno Lige. Potem potrditev kasacijskega sodišča, da mora Liga vrniti državi 49 milijonov evrov državnih dotacij, ki naj bi jih bil prejšnji lider Umberto Bossi porabil zasebno. Vmes je tudi novi zakon o športu, ki omejuje avtonomijo Italijanskega olimpijskega komiteja, zaradi katerega je Mednarodni olimpijski komite Italiji zagrozil celo s suspenzom. Država tako ne bi mogla organizirati zimskih olimpijskih iger leta 2026.
Spori med političnima partnerjema pa zadevajo predvsem kar nekaj zahtev Lige, ki so za Gibanje 5 zvezd nesprejemljive. Volilna baza Lige so ljudje srednjega razreda, v veliki meri s severa. Volilna baza Gibanja 5 zvezd pa revnejše prebivalstvo, v veliki meri z juga. Vsakdo vleče vrv v svojo smer. Salvini želi deželam severa zagotoviti večjo finančno avtonomijo, jug pa temu nasprotuje. Salvini želi z enotno davčno stopnjo znižati davke srednjemu razredu. Di Maio želi z uvedbo minimalne plače 9 evrov na uro izboljšati status najrevnejših. Vse lepo in prav, ampak Italija je najbolj zadolžena država v Evropi. Dolg presega 130 odstotkov BDP-ja. Poleg tega je Italija država z najnižjo rastjo v Evropi, ki je že mesece na ničelni stopnji. Davčne utaje pa segajo v nebo in tudi boja proti korupciji ni. Vlada je popolnoma neučinkovita.
Ob vsem tem pa Salviniju raste rating na škodo vladnih partnerjev. Če bi bile predčasne volitve, bi zagotovo zmagal. In v sredo je bilo vse nared: Liga je izbrala hitro železnico za jabolko spora. Premier Conte ni prišel v senat, prišla sta Salvini in Di Maio, ki se sploh nista pogledala. Visoki predstavniki Lige so že nekaj dni trdili, da je stanje nevzdržno. Salvini je odpovedal kar nekaj zborovanj na italijanskih plažah, kjer opravlja volilno turnejo, Di Maio je za sredo zvečer sklical posvet vseh poslancev in senatorjev gibanja, Conte pa napovedal tiskovko. Stranke so poslance in senatorje obvestile, naj na počitnice ne hodijo predaleč. Skratka vse je bilo nared za vladno krizo.
Vendar te ni bilo. Salvini se je danes sestal s Contejem, baje sta govorila o zamenjavi nekaterih ministrov. Vse sestanke in tiskovke so odpovedali. Kot da bi spet zmagal ferragosto. Tako je kazalo včeraj, ampak jutri je nov dan in v itaijanski politiki so presenečenja prej pravilo kot izjema.