Žižek: Aretacija Assangea zadnja stopnja dolgo trajajočega razčlovečenja

M.R.
11.04.2019 16:35

Slovenski filozof Slavoj Žižek se je odzval na aretacijo Juliana Assangea za rusko televizijo RT. Prepričan je, da je šlo za dolgo načrtovano zadevo, aretacija pa je samo zadnje dejanje "v umazani kampanji proti ustanovitelju Wikileaksa".

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slavoj Žižek
Robert Balen

Juliana Assangea je namreč danes dopoldan britanska policija prijela na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu. Assange se je pri tem upiral, policiste pa je v diplomatske prostore povabilo kar samo veleposlaništvo. 
"Nisem bil presenečen. Problematično se mi zdi to, da bodo ljudje preprosto sprejeli to, kar je sicer posledica dolge in sistematične kampanje medijskega atentata," je povedal Žižek. Pojasnil je, da je bil prvi korak to, da se je Assangea - neodvisnega novinarja, ki je objavljal zaupne dokumente in nikoli ni šlo za lažne, povezalo z Rusijo in Vladimirjem Putinom. Naslednji korak je bil atentat na njegovo osebnost. Assangea so označili za arogantneža, paranoika in celo posiljevalca, pa čeprav so švedske oblasti leta 2017 opustile vse obtožbe proti njemu, nadaljuje Žižek. 
Temu je nato sledila "neverjetno umazana osebna raven, da ne čisti stranišča, da smrdi in tako naprej. Si lahko zamislimo še kaj bolj nizkotnega," se je vprašal Žižek. Tudi pri Wikileaksu so zapisali, da je Assange žrtev "sofisticiranega poskusa razčlovečenja, delegitimacije in pregona"
Žižek pa je dejal, da današnje aretacije ni mogoče videti kot maščevalno dejanje. Bolj naj bi služila kot zgled boja za zatrtje prostega pretoka informacij. Tako kot nova evropska zakonodaja o avtorskih pravicah grozi, da bo cenzurirala skoraj vsako svobodno izražanje na spletu in tako utišala organizacije, kot je tudi Wikileaks.
{twitter}https://twitter.com/wikileaks/status/1116283186860953600{/twitter}
"Naša življenja so dan danes nadzirana prek družbenih omrežij. Zato je še tako pomembno, kdo jih nadzira. To je največja grožnja naši svobodi," opozarja Žižek in dodaja, da se tega niti ne zavedamo, ker tega ne občutimo kot nesvoboščino. "Ni tako kot v preteklosti, ko smo imeli policijske države, ko si se ozrl prek ramena in videl moškega, ki ti sledi. Počutiš se popolnoma svobodnega, a vsak tvoj korak je zabeležen in potihoma postaneš manipuliran," pojasnjuje Žižek. "In Wikileaks je utelešal upor proti temu," še dodaja. 
Na koncu pe je dejal, da Ekvadorju ne gre pripisovati prevelike krivde. "Ekvador je bil pod hudim pritiskom ZDA. Pozabite na drugorazredne države. To je vse zaradi ZDA," je zaključil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta