Po ugotovitvah odbora se je Italija oktobra 2013 prepozno odzvala na več klicev na pomoč plovilu z migranti, ki je tonilo. Na plovilu s prebežniki je bilo skupno več kot 400 odraslih in otrok. V Rimu po mnenju odbora tudi niso zadostno pojasnili zamude pri napotitvi ladje italijanske mornarice, ki je bila v času brodoloma le okoli uro plovbe oddaljena od čolna z migranti.
Pred odborom so se glede ravnanja Italije v tem primeru pritožili trije Sirci in Palestinec, ki so brodolom preživeli, a so v njem izgubili družine.
Odbor, ki ga sestavlja 18 neodvisnih strokovnjakov, je ugotovil, da Italija ni rešila življenj migrantov in bi morala izplačati odškodnino žrtvam, ki so jim bile kršene pravice. Oblasti v Rimu je tudi pozval, naj o dogodku uvedejo preiskavo ter kazensko preganjajo odgovorne.
Ribiško plovilo, ki je izplulo iz Libije in na katerem so bili večinoma begunci iz Sirije, je bilo 11. oktobra 2013 v mednarodnih vodah, ko so nanj streljali s čolna z berbersko zastavo. Ob tem je bilo poškodovano, vanj pa je začela vdirati voda.
Italijanske oblasti so prejele klice na pomoč, a so jih posredovale malteškim. Ko je na kraj nesreče okoli 113 kilometrov južno od otoka Lampedusa in 218 kilometrov južno od Malte priplul malteški patruljni čoln, se je ribiško plovilo že prevrnilo. Utopilo se je več kot 200 ljudi, med njimi 60 otrok. Kasneje je na prizorišče prispela tudi italijanska ladja.
Članica odbora Helene Tigroudja je poudarila, da bi reševalci prišli do plovila najmanj dve uri, preden je potonilo, če bi Italija na prizorišče napotila vojaško ladjo in ladje obalne straže takoj, ko je prejela klic na pomoč. "Italijanske oblasti so bile dolžne podpreti misijo za reševanje življenj migrantov. Zamude so neposredno prispevale k izgubi več sto življenj," je poudarila.