Domača imena za kolmež (Acorus calamus L.) so deveta srajčica, kolmeš, meček, mirisni koren, prsni koren, sablja, sivi loček, vodeni žuti lilijum. Je trajnica, ki raste na mokrih tleh. Ima korenino, ki se razrašča na obrežnem blatu. Listi so sabljaste oblike, v višino zrastejo približno meter visoko. Tri- ali štirirobo steblo v sredini nosi rumeno zeleno socvetje, ki je dolgo od 4 do 9 centimetrov.
ČAJ PRI SLADKORNI BOLEZNI
1 čajno žličko posušenih korenin prelijemo s skodelico hladne vode, pustimo stati 6 do 8 ur. Čaj precedimo, pijemo ga po eno skodelico pred vsakim obrokom.
PRI VNETJU ŽELODČNE SLUZNICE
Potrebujemo 30 g (brin - jagode, kolmež - korenine, veliki jesen - list).
Brinove jagode stolčemo v možnarju, korenine kolmeža na drobno narežemo, enako naredimo z listi jesena, dobro zmešamo. Dve jedilni žlici mešanice damo v 1/2 l vrele vode in kuhamo 8 minut, precedimo. Neoslajen čaj razdelimo na tri enake dele, pijemo ga čez dan, najbolje pred vsakim obrokom.
ZA ŽELODEC
Žlico suhe, drobno narezane korenine kolmeža namočimo v skodelici hladne vode in pustimo stati od 4 do 6 ur. Čaj precedimo, ga rahlo segrejemo in neoslajenega pijemo po požirkih 1 skodelico pred vsakim obrokom.
KOLMEŽEVA TINKTURA
Potrebujemo 20 dag kolmeževih korenin in 1 liter 60 % alkohola.
Suhe korenine kolmeža zdrobimo, damo v kozarec s širokim grlom in prelijemo z alkoholom. Kozarec za tri tedne postavimo na sonce in vsebino večkrat pretresemo. Po treh tednih precedimo in nalijemo v čisto steklenico ter dobro zapremo. Tinkturo uporabljamo pri prebavnih težavah, želodčnih težavah, težavah s črevesjem, ženskih boleznih. Uživamo 20-25 kapljic, zmešanih v 1 dl vode (črevesne želodčne težave, ženske bolezni).
ČAJ IZ KOLMEŽEVE KORENINE
Čajno žličko drobno narezane korenike namakamo 8 ur v mrzli vodi in popijemo po potrebi ali pa jo prelijemo z vrelo vodo in po petih minutah precedimo.
ZA KREPITEV LASIŠČA
S kolmeževim prevretkom so si nekdaj umivali lase in tako krepili lasišče.
IZPIRANJE USTNE VOTLINE
Izpiranje ust s čajem pomaga pri oslabelih dlesnih in zobobolu.
ODVAJANJE OD KAJENJA
Včasih so se odvajali kajenja s pomočjo žvečenja kolmeževih korenik, saj je kadilca sililo na bruhanje in tako se je kajenja lažje odvadil.
DOMAČA ZOBNA PASTA
Za domačo zobno pasto bomo potrebovali 1 jedilno žlico jodirane morske soli,1 jedilno žlico sode bikarbone, 1 čajno žličko posušenih zelišč (navadni rman - cvetoča zel, poprova meta - list, kolmež - prah iz korenin, žajbelj, vrtni timijan - cvetoča zel), pol čajne žličke posušenega peteršilja, 2 kapljici deviškega oljčnega olja (dobro je, če ga ne kupimo v trgovini in naj bo hladno stiskano).
Najprej zmešamo suhe sestavine, dodamo deviško oljčno olje in spet dobro premešamo. Zmes nadevamo v manjšo posodico s pokrovom. Ko si boste ščetkali zobe, krtačko večkrat namočite v to domačo mešanico. Peteršilj je v mešanici za boljši zadah.
KOPEL
Če čaj iz kolmeževih korenik dodajamo kopeli, to pomaga pri živčnih nespečnostih in tudi pri ženskih bolečinah v trebuhu. Za takšno kopel zavremo pol kilograma korenik v petih litrih vode, pustimo stati pol ure in dodamo topli vodi. Nato se v tej grenki kopeli kopamo 20 minut. Takšne kopeli pomagajo tudi pri slabi prekrvavljenosti nog in rok, saj spravljajo v red krvni obtok.
KOLMEŽEVO VINO
20 gramov korenike namakamo v litru vina 6 tednov. Nato precedimo. Pijača krepi celotno telo, predvsem pa oslabel želodec.
APERITIV
V kozarec s širokim grlom naložimo 4 jedilne žlice korenin kolmeža. Prelijemo s 45% dobrim sadjevcem ali tropinovcem. Kozarec postavimo na okensko polico za tri tedne, večkrat ga pretresemo. Precedimo in nalijemo v steklenico. Pijemo po šilčkih. Aperitiv pomaga pri želodčnih težavah.
LIKER IZ KOLMEŽA
V kozarec s širokim grlom naložimo 4 jedilne žlice kolmeževih narezanih korenin, dodamo 4 jedilne žlice sladkorja, preko prelijemo 1 liter 42% sadjevca ali tropinovca. Kozarec dobro zapremo, dobro pretresemo in postavimo na okensko polico, v senco. Po 3 tednih precedimo in nalijemo v steklenico.