Enajst deklet, starih od enajst do štirinajst let, in njihov sovrstnik, ki je nadomestil poškodovano vratarko, so pogumno stopili na nogometno igrišče. Nasprotnice, v povprečju leto starejše in za vsaj glavo višje Francozinje, jih niso prestrašile. Temnopolta in dolgonoga dekleta ženskega nogometnega kluba iz Poitiersa so verjela, da bodo s predstavnicami ženskega dela Nogometnega kluba Maribor Tabor opravila zlahka. Toda končni rezultat 1:1 in skorajšnji zadetek vijolic za zmago v zadnjih sekundah tekme sta trenerja in spremljevalce skupine deklet in fantov na kampu šestih držav v nemškem Marburgu izjemno navdušila. Deklice so še dolgo v noč razpravljale o nogometni tekmi, ki je med njimi še okrepila prijateljske vezi.
Četrtič v Marburgu
Kamp šestih narodov (Six Nations Camp) v športnem parku ob stadionu Georga Gassmanna je letos med 9. in 16. julijem potekal četrtič. Nanj Marburg vsako drugo leto povabi mlade športnike iz pobratenih mest. Poleg Nemcev, mladih iz nemškega Eisenacha, pridemo še Mariborčani, deklice in dečki Poitiersa; vabilu se tradicionalno odzovejo še nadobudni športniki iz drugega največjega tunizijskega mesta Sfax in romunskega kraja Sibiu. Predstavnikov angleškega Northamptona, ki so sicer vabljeni, letos ni bilo. Organizatorji neuradno povedo, da naj jih ne bi mikalo skupinsko spanje v telovadnici, pa tudi zahteve Angležev po zagotavljanju varnosti so nekoliko previsoke. Njihova odsotnost niti za hip ni zmotila 300 otrok, ki so brez težav premagovali jezikovne in kulturne različnosti.
Tudi ples, fitnes, plavanje
Čeprav se največ udeležencev kampa ukvarja z nogometom, enotedensko druženje ni namenjeno le tej disciplini. Kamp poleg različnih kultur in narodov združuje tudi različne športe: nogomet, košarko, plavanje in odbojko na mivki. Slovensko ekipo je sestavljalo 13 deklet in 15 fantov NK Maribor Tabor ter deset košarkaric selekcije U13 (in tudi nekoliko mlajših) mariborskega Ženskega košarkarskega društva.
Druženje in spoznavanje novih prijateljev
Neodločeno s Francozinjami
Lenka Bedrač Plazovnik, trinajstletna članica NK Maribor Tabor, je igrala tako v fantovski kot dekliški ekipi. "Številni mislijo, da smo dekleta nežnejša, toda na tekmi igramo prav tako agresivno kot fanti. Tudi precej višje Francozinje so igrale predvsem na moč, a jim nismo dovolile, da bi na igrišču prevladale. Z izenačenim rezultatom 1:1 smo bile zadovoljne, na koncu bi lahko celo zmagale."
Leto mlajša Ana Marija Kršljin Stojič iz Skok je dirigirala obrambi: "Francozinje, skoraj vse višje od nas, nas niso podcenjevale, saj so se pred tekmo ogrevale celo uro, me pa le deset minut. Nismo se jih ustrašile, pokazale smo, da tudi Slovenke znamo igrati nogomet."
Teja Truntič, enajstletna nogometašica mariborskega kluba, doma z Zgornje Polskave, se je z nogometom srečala pred sedmimi leti, zadnje leto je vratarka. "Na kampu v Marburgu mi je bilo najbolj všeč, da smo se mladi iz različnih držav družili, od jezikov smo se največ pogovarjali v nemščini, kolikor smo je pač znali. Veliko sem se družila tudi z našimi košarkaricami, s katerimi bom tudi po vrnitvi ostala v stiku."
Klubski grb z dečkom in deklico
Nogometni klub Maribor Tabor je nastal leta 2011 in je največji nogometni klub štajerske prestolnice. Združuje okrog 380 članov, letos pa se srečuje s številnimi prelomnimi dogodki. Februarja so h klubu priključili ženski nogometni klub, nov klubski grb s pripadnikoma obeh spolov bo kmalu na vseh modrih klubskih majicah. Letos junija je NK Tabor oblikoval še moško člansko ekipo, ki v novi sezoni nastopa pod okriljem Medobčinske nogometne zveze Maribor. Najmlajše šolajo v selekciji U7, fantje U15 pa uspešno tekmujejo v prvi slovenski ligi.
Desetletja dolgo tradicijo ima za sabo tudi ženska košarka v Mariboru. Že ob koncu 50-ih let prejšnjega stoletja so tedanje branikovke osvojile naslov republiških prvakinj. Po sezoni 2012/2013, ko so kadetinje na turnirju v Franciji zasedle 2. mesto, mlajše pa osvojile Pokal mladih, je po obdobju zatišja znova uspešno leto. Selekcija U-13 je igrala v finalu Mini pokala deklet, ki je pod okriljem Košarkarske zveze Slovenije, v Šolo košarke pa je vključenih več kot sto deklet z desetih mariborskih osnovnih šol. Pred petimi leti se je klub preimenoval v Žensko košarkarsko društvo Maribor. Na kampu sta jih spremljala slovenska košarkarska reprezentantka Merisa Dautović in kondicijski trener Miloš Mitrović.
Yu Generacija za popestritev
V času Kampa šestih narodov je v Marburgu potekal tudi tradicionalni tridnevni festival, ki je dodobra napolnil strme ulice slikovitega univerzitetnega mesta v nemški zvezni deželi Hessen. In ko je mariborska rock zasedba Yu Generacija na odru na reki Lahn zapela klubsko himno, so mariborski otroci navdušeno poskakovali, seveda so zato na veliki prijateljski turnir, ki je bil naslednji dan, skoraj pozabili. Pa saj so bili na počitnicah!
Pestro športno in družabno dogajanje na kampu v Marburgu je nekoliko zmotilo le vreme, nekaj dni je obilneje deževalo, a se udeleženci kampa nad vremenom niso pritoževali. Aktivnosti na prostem so se takrat spontano preselile v z zavesami razdeljeno športno dvorano, ki se je ponoči spremenila v mednarodno spalnico. Maribor in nemški Marburg - v nemščini torej Maribor, sta pobrateni od leta 1969. Mariborčanom je udeležbo na Kampu šestih narodov omogočila Športna zveza Maribor. Nemški gostitelji so se potrudili in poleg prijateljskih turnirjev ponudili še druge zabavne prireditve. Malo smo sicer pogrešali pregovorno nemško točnost in urejenost, bili pa toliko bolj presenečeni nad nemško odprtostjo in gostoljubnostjo.