Nežna, peteršilju podobna enoletna kobulnica koriander (Coriandrum sativum L.) se že tisočletja uporablja predvsem v orientalski kuhinji. Dolgo ga poznamo tudi pri nas, a v kuhinji bolj poznamo uporabo semen kot listja. Uporabni so vsi deli rastline, imajo značilen, a različen vonj in okus. Z lahkoto ga gojimo na vrtovih, spomladi direktno posejemo semena ter ga redno plevemo in zalivamo. Sploh če ga želimo gojiti zaradi uporabe listja, ne sme utrpeti pomanjkanja vode.
Listi
Listi, ki imajo malce nenavadno oster vonj in okus, so zelo priljubljeni v azijski, bližnjevzhodni in južnoameriški kuhinji, pri nas ga nismo toliko vajeni, zato ga jedem sprva dodajajmo zelo pazljivo.
Sveže nabrane lističe lahko dodajamo solatam, namazom, zelenjavi, juham, karijem, čatnijem, ujame se tudi s stročnicami. S kapljico limete zaokrožimo okus jedi. V jedi jih narežemo pred koncem kuhanja, da listi ohranijo aromo. Lahko uporabimo tudi posušene liste.
Semena
Pri semenu, ki ima malce narkotično delovanje, se ta jedki vonj z zorenjem spreminja in pri koncu zorenja postane prav prijetno sladek. Semena pred uporabo blago prepražimo, saj tako razvijejo polnejši vonj in okus. Uporabimo jih v sladkih in začinjenih jedeh ter omakah, kot so afriška harisa, kari, gobe, ribe, paradižnikove jedi, jabolčne pite, marmelade, piškoti ... V tajski kuhinji uporabijo tudi korenino, ki jo zdrobijo in dajo v karije. Ima zelo intenziven okus in vonj.
Zdravilo
Kot zeliščno zdravilo uporabljamo tinkturo koriandrovih listov kot pomoč pri odstranjevanju težkih kovin iz telesa, poparek iz semen pa se tradicionalno uporablja proti krčem in spodbuja tek.
Koriandrov čistilni smuti
šopek svežih koriandrovih listov
3 stebla zelene
2 jabolki
olupljena limona
pest brusnic, po možnosti nesladkanih
Vse sestavine damo v blender in mešamo do gladke kaše. Lahko dodamo tudi malo vode.
Tinktura iz koriandrovih listov
Kozarček napolnimo z drobno sesekljanimi koriandrovimi lističi in jih prelijemo s 50-odstotnim žganjem v razmerju 1:5. Dnevno pretresamo in po treh tednih precedimo. Uživamo trikrat po 30 kapljic dnevno ob čistilnih kurah.
Zeliščno maslo
250 g zmehčanega masla
pest sesekljanih lešnikov
sol in poper po okusu
3 žlice sesekljanih koriandrovih listov
3 žlice sesekljanega drobnjaka
1 žlica čemaževega pesta
Sestavine dobro pomešamo in hranimo v hladilniku.
Mešanica začimb za riž
2 žlici koriandrovih semen
2 žlici semen kumina (laški kumin)
2 zdrobljeni cimetovi palčki
Začimbe pomešamo in hranimo v zaprtem kozarčku. Do pol žličke jih dodajamo ob pripravi rižot ali kuhanega riža. Da začimbe razvijejo poln okus, jih lahko na suho prepražimo.
Harisa
10 suhih pekočih paprik (za pol ure jih namočimo v vročo vodo, da se zmehčajo)
3 stroki česna
1 žlička zmletih semen kumina
1 žlička zmletih semen koriandra
pol žličke mlete kumine
pol žličke soli
3 žlice olivnega olja
Namočenim paprikam odstranimo peclje in semena ter jih skupaj z začimbami in oljem zmeljemo v pasto. Hranimo do enega meseca v hladilniku, v zaprtem kozarčku. Pred uporabo pasti dodamo nekaj limoninega soka in olja. Hariso priložimo mesnim, jajčnim jedem ali jedem s kuskusom. Ustreza ji tudi navadni jogurt. Namesto suhe paprike lahko uporabimo svežo.
Mešanica začimb za sladke jedi
1 žlica koriandrovih semen
1 cimetova palčka
1 žlička pimenta
1 žlička klinčkov
1 žlička sveže naribanega muškatnega oreščka
2 žlički ingverja v prahu
Vse sestavine grobo zdrobimo in hranimo v dobro zaprtem kozarčku.