Velecvetni lučnik (Verbascum densiflorum L.) uvrščamo v družino črnobinovk, domača imena zanj so devin, dolga margeta, ključnik, kosmata zel, papeževa sveča, popovina, svečnik, teršček, turek ... Velecvetni lučnik je do približno dva metra visoka rastlina, ki je doma v Evropi, samorasla pa raste tudi v Sloveniji.
Listi so volnato dlakavi in se od spodaj po steblu navzgor enakomerno zmanjšujejo, tako da rastlini dajejo videz piramide. Od julija do septembra se po zgornjem delu stebla razvijejo veliki rumeni cvetovi, ki jih nabiramo v zdravilne namene.
Pri nas raste več vrst lučnikov. Večina jih je rumene barve. Zdravilne so pri nas le tri vrste: velecvetni na vrtu, ob poteh in na travnikih pa najdemo drobnocvetnega in navadnega. Zdravilen je samo cvet, preostali deli so nekoliko strupeni, zato je pri pobiranju potrebna previdnost. Ker so nekoč njegovo steblo uporabljali kot baklo (steblo so prepojili s smolo), se ga je prijelo ime papeževa sveča. Vsebuje eterično olje, sluzi, sladkor, maščobo in saponin. Lučnikovi cvetovi so primerni za čaj, olje, tinkturo in cvrtje. Nabiramo jih od julija so septembra.
Lučnik vsebuje snovi, ki raztapljajo sluzi v dihalih
Lučnik pomaga pri srčnih boleznih, bolečinah ter pri vnetjih kosti in sklepov. Zmanjšuje zasluzenost pljuč in znižuje visoko temperaturo, pomirja prehlad in lajša izkašljevanje. Priporočajo ga pri astmi, hripavosti, nahodu, pri bolezni vranice in jeter, tudi pri revmi in vnetju ušes. Uravnava menstruacijo in protin v telesu, izboljšuje vid in sluh, uživamo ga pri hemoroidih, celi rane, mozolje in ture, pomirja srbeče afte (izpuščaje na ustni sluznici), pospešuje rast las in žene na vodo.
ČAJ
Dve čajni žlički cvetov velecvetnega lučnika prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 minut, precedimo. Ob kašljanju lahko spijemo tri do štiri skodelice z gozdnim medom oslajenega čaja na dan.
SIRUP ZOPER PREHLAD IN ZA IZKAŠLJEVANJE
Potrebujemo cvetove velecvetnega lučnika in sladkor.
Cvetove nabiramo vsak dan, 10 do 15 minut jih pustimo razprte, da iz njih zlezejo žuželke. Nato jih po plasteh (plast vršičkov, plast sladkorja) nalagamo v steklen kozarec s širokim grlom, vse do vrha. Kozarec postavimo na sonce za šest tednov, da se sladkor raztopi. Precedimo in damo v manjše kozarčke. Zaprte kozarčke postavimo v hladen in temen prostor.
Sirup proti kašlju in prehladu lahko dajemo tudi otrokom večkrat na dan po eno čajno žličko. Lahko ga uporabimo kot sok, če ga zmešamo z vodo, za izkašljevanje ali za osladitev čaja.
ČAJ PROTI HRIPAVOSTI
Zmešamo zelišča: 30 g velecvetnega lučnika (cvet), 25 g gozdnega slezenovca (cvet in list), 25 g navadnega pljučnika (zel), 20 g ječmena (seme).
Štiri jedilne žlice mešanice prelijemo z litrom vrele vode, pustimo stati 20 minut. Čaj precedimo. Neoslajenega pijemo večkrat na dan.
ČAJ ZA IZKAŠLJEVANJE
Potrebujemo naslednja zelišča: 30 g velecvetnega lučnika (cvet), 30 g lapuha (cvet in list), 20 g pljučnika (zel), 10 g ozkolistnega trpotca (list), 10 g trobentice (korenina).
Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 15 minut. Čaj precedimo, osladimo ga z medom, pijemo ga večkrat na dan.
ČAJ PROTI ASTMI
Zmešamo zelišča: 20 g navadnega lapuha (cvet), 20 g velecvetnega lučnika (cvet), 20 g materine dušice (zel), 10 g navadnega pljučnika (zel), 10 g ozkolistnega trpotca (list), 10 g navadne zlate rozge (zel), 5 g sivke (zel), 5 g žajblja (list).
Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 8 do 10 minut. Čaj precedimo, osladimo s cvetličnim medom; spijemo ga vsaj tri skodelice na dan.
ČAJ PRI VNETIH OČEH
Čajno žličko posušenih cvetov velecvetnega lučnika prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati pet minut, precedimo in ohladimo. Gazo namočimo v čaju in si jo položimo na vnete oči.
LUČNIKOVO OLJE
Cvetove lučnika natrgamo in damo v kozarec s širokim grlom do polovice, čez prelijemo dobro oljčno olje. Kozarec dobro zapremo in postavimo za šest tednov na sonce. Potem precedimo in nalijemo v manjše stekleničke. Olje hranimo v hladnem in temnem prostoru, ne v hladilniku.
Če imamo protinske ali revmatične bolečine, vtiramo olje na mestu bolečine in ta bo kmalu popustila. S tem oljem lahko zdravimo tudi rane: če so zunanje, jih pokapamo in pustimo, da se olje posuši; če so notranje (krvavitve), jemljemo olje po žlički.
Olje pomaga še pri bolečinah, turih in bolečinah v ušesih, pri ekcemih v sluhovodu, tudi pri kroničnem gnojenju srednjega ušesa, vendar ne sme biti poškodovan bobnič (uporabljamo ga strogo po kapljicah).