Hrvaška policija je v začetku novembra prijela štiri moške, stare 60, 48 (dva) in 43 let, vsi so državljani Hrvaške, osumljenih kraje dragocenega nakita v vrednosti več milijonov evrov. Tatvine nakita in ropi draguljarn sicer na svetovni kriminalni sceni niso nič posebnega, toda četverica je v sodelovanju s 54-letnim državljanom Srbije osumljena tatvine dragocenosti, ki jih ne vidimo prav pogosto. Gre za nakit iz zasebne zbirke katarske dinastije Al Tani. Izvira večinoma iz 16. stoletja, tatovi so ga neopazno odnesli iz Doževe palače v Benetkah, ko je bil na ogled javnosti v okviru razstave Zakladi mogulov in maharadž, posvečeni indijskemu zlatarstvu. Iz vitrine sta izginila par uhanov in dragocena broška, po oceni policije vredna več milijonov evrov. Uhani so iz platine in diamantov, broška pa iz platine in rubinov.
Kradli tudi v Švici
Ker je bila tatvina izvedena tako rekoč filmsko, so storilce takoj povezali s skupino roparjev dragocenosti, znano pod imenom Pink Panter. Policija namreč meni, da sta bila tatova del večje združbe, saj so uspešno reprogramirali varnostni sistem v Doževi palači oziroma v prostorih, v katerih je bila razstava. Potem so spretno izpeljali še tatvino in neopazno zapustili palačo.
Kljub temu pa se je intenzivna policijska preiskava obrestovala. Nekaj mesecev je bilo potrebnih, da je italijanska policija identificirala osumljence, potem pa je bilo večmesečno sodelovanje s hrvaškimi organi pregona, še posebej z zagrebško in istrsko policijsko upravo, sklenjeno najprej s prijetjem četverice hrvaških državljanov in kasneje še z aretacijo petega osumljenca. Zoper četverico Hrvatov v Benetkah že poteka postopek, na Hrvaškem so jo prijeli na podlagi evropskega pripornega naloga, je poročal Jutarnji list. Domnevno sodelovanje s skupino Pink Panter je med štirimi primeri, ki jih povezujejo z večjimi krajami draguljev po različnih evropskih državah prav v okviru omenjene združbe. Mednarodno tiralico je za njim razpisala tudi Švica, saj je Pink Panter osumljen kraje nakita, vrednega osem milijonov švicarskih frankov, med razstavo Baselworld 2011 v Baslu.
Ime so dobili po filmu
Ime Pink Panter si je skupina prislužila od angleških preiskovalcev po ropu draguljarne Graff (iste kot prej omenjene, le da so leta 2003 odnesli 27 kosov nakita in dragih kamnov v skupni vrednosti 25 milijonov evrov). V najemniškem stanovanju enega izmed roparjev so namreč našli prstan z modrim diamantom, vrednim 554 tisoč evrov, skrit pa je bil v škatli s kremo. Nekaj podobnega smo videli v filmu Vrnitev Rožnatega panterja z neprekosljivim Petrom Sellersom v vlogi inšpektorja Clousseauja, in eden od preiskovalcev Interpola je roparje poimenoval pink panterji.
Od leta 1999 do 2016 je skupina v 380 ropih v 35 državah odnesla za 334 milijonov evrov nakita, dragocenih ur in dragih kamnov. Značilnost pink panterjev je, da niso organizirani kot klasična kriminalna ali mafijska združba, ki bi imela na vrhu piramide vodjo, ampak so vezi med člani bolj rahle. Nekateri člani se med seboj poznajo, drugi ne, nekateri ropajo le enkrat in se potem umaknejo. Po ocenah policije je v skupini 400 do 500 članov, večinoma so Srbi, Črnogorci, Hrvati, državljani BiH, delujejo v manjših skupinah, po dva do največ pet. Tudi če policija katerega od roparjev ujame, ta ne more izdati veliko drugih članov, saj jih niti ne pozna.
Prepletene kriminalne povezave
Švica pa je tudi država, v kateri je bil letos obsojen še en član razvpitih pink panterjev. Ivan Androvac, 37-letni ropar, je bil namreč avgusta letos obsojen na 14 let zapora zaradi ropov več zlatarn v Švici. Po enem od ropov, marca 2016 je izpeljal zadnjega, je nameraval pobegniti v Avstrijo, a so ga prijeli, tik preden je prestopil mejo med državama. Na sojenju je krivdo priznal in obžaloval dejanja, a sodišča to ni ganilo in so mu prisodili omenjeno kazen. Sicer pa je Androvac, ki je veljal za enega od vodij združbe roparjev draguljarn in zlatarn, v Švico iz Srbije pobegnil julija 2015, dan pred aretacijo njegove žene Maje, obtožene sodelovanja pri poskusu umora srbskega poslovneža Milana Beka (njen DNK so našli na enem izmed tulcev, izstreljenih v Beka). V Švici se Androvac niti kaj prida skrival, ponočeval je po raznih klubih v Zürichu in se družil s starletami ter se prav malo brigal, kdo bo skrbel za otroke, ki jih je imel z Majo, medtem ko je bila ona v priporu. Pri preiskavi umora Beka so policisti posumili, da se v ozadju skriva prav Ivan Androvac, ki naj bi z Bekom obračunal, ker naj bi bil ta dolgoval 35 tisoč evrov Filipu Koraću. Maja Androvac je bila na sojenju oproščena krivde, za krivega so spoznali Aleksandra Zdravkovića, ki je z Ivanom Androvcem prav tako sodeloval pri ropih zlatarn v Avstriji in na Češkem.
Oropali so tudi Kim Kardashian
Skupina Pink Panter slovi predvsem po svoji predrznosti in hitrosti, njihovo pravilo je tudi, da med ropi naj ne bi streljali, sploh pa ne koga umorili. V veliki večini ropov je tudi bilo tako, je pa bilo tudi nekaj ponesrečenih, v Avstriji na primer je bil ustreljen uslužbenec ene izmed zlatarn, ki je stekel za enim od roparjev.
Kim Kardashian so spravili v kad