V študiji je bilo tudi ugotovljeno, da je imelo približno 14 odstotkov sodelujočih mladih Avstralcev tudi kasneje v življenju vedno pogostejša obdobja, ko se določenih trenutkov iz preteklosti niso spomnili. Pri ženskah je bilo to trikrat bolj verjetno kot pri moških. Mladi, ki so imeli vedno več obdobij izgube spomina, so imeli približno 2,5-krat večjo verjetnost, da bodo razvili resne težave z alkoholom, vključno z zlorabo alkohola in odvisnostjo v zgodnji odrasli dobi. Za izvedbo te raziskave so v letih 2010 in 2011 v Novem Južnem Walesu, Zahodni Avstraliji in Tasmaniji v študijo vključili 1821 mladostnikov, starih 13 let. Vsako leto so jih prosili, naj izpolnijo anketo o uživanju alkohola. Osemletne podatke so uporabili za analizo, kdaj so mladi začeli piti alkohol, ali so imeli z alkoholom povezano izgubo spomina in ali so poročali o hujših težavah, kot sta zloraba alkohola in odvisnost.
Izguba spomina, povezana z alkoholom, se zgodi, ko ima nekdo v krvi približno trikrat večjo količino alkohola, kot je dovoljena za vožnjo motornih vozil. Verjetneje je, da se bo izguba spomina pojavila, ko nekdo zelo hitro zviša raven alkohola v krvi, na primer z mešanjem pijač ali pitjem alkohola na tešče. Oseba, ki zaradi alkohola izgubi spomin, ni nezavestna, čeprav se lahko zgodi tudi to. Lahko se pogovarja in hodi, potem pa se ne more več spomniti, kaj je počela, ko je bila pijana. Alkohol lahko začasno prepreči, da bi možgani oblikovali dolgoročne spomine.
Izguba spomina je večinoma "pikčasta", kar pomeni, da se oseba morda lahko spomni nekaterih dogodkov med pitjem. Pri močnejši izgubi spomina pa se ne more spomniti ničesar, tudi če jo kdo poskuša spomniti, kaj se je zgodilo.
Alkohol na vsakogar vpliva drugače, zato je količina popitega alkohola, ki sproži izpad spomina, pri vsakem drugačna. Ne glede na število zaužitih pijač pa izguba spomina pomeni, da je dosežena raven, ki vpliva na spomin in vedenje.
Ker se možgani razvijajo do približno 25. leta, so mladi zelo ranljivi in lahko alkohol povzroči veliko škodo. Redno pitje v količinah, ki povzročajo izgubo spomina, lahko povzroči trajne poškodbe možganov. Kratkoročno pa lahko alkoholiziranost vpliva na številne tvegane dejavnosti, kot so vožnja, nezaščiten spolni odnos in vedenje, ki lahko povzroči poškodbe ali smrt. Izguba spomina je povezana tudi s težavami v službi, šoli in družabnem življenju.
Nižja telesna teža in hitro pitje na prazen želodec povečata možnosti za izgubo spomina. Ženske imajo približno za 1,8-krat večje tveganje, da bodo izgubile spomin, če spijejo enako količino alkohola kot moški, saj so v povprečju lažje in imajo v telesu manj vode za redčenje zaužitega alkohola, zato se pri njih v kri absorbira hitreje kot pri moških.
Da med pitjem alkohola ne bi prišli do faze izgube spomina, je treba upoštevati nekaj priporočil: alkoholne pijače je treba počasi srkati, med vsako alkoholno pijačo je dobro spiti kozarec vode, izogibati se je treba večurnemu pijančevanju. Študija iz leta 2018 je pokazala, da se mladi navadno zavedajo, da pitje alkohola na tešče povzroči izgubo spomina. Toda manj kot vsak četrti se zaveda, da so ženske zaradi tega v večji nevarnosti. Ne glede na starost ni nikoli prepozno za razmislek, v kakšnem odnosu ste z alkoholom. Če ste zaradi njega že kdaj izgubili spomin, je to pokazatelj, da zaužijete preveč alkohola - ne glede na to, kolikšna je ta količina.