Sedeti ali stati v službi? Navdušenje nad dvižnimi mizami temelji na omejenih študijah

Študije niso celovito preučile dolgoročnih zdravstvenih posledic. Nedavne raziskave kažejo, da te mize morda niso tako koristne za zdravje, kot so mnogi upali.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Rešitev za zaposlene v pisarni torej ni "več stanja, manj sedanja", ampak več gibanja.
Profimedia

Globalni trg dvižnih miz za delo stoje cveti, saj naj bi do leta 2032 dosegel vrednost 12,6 milijarde ameriških dolarjev. Te mize so predstavljene kot preprosta rešitev zoper zdravstvena tveganja, povezana s celodnevnim sedenjem.

Avstralska študija, ki je vključevala 83 tisoč udeležencev, je pokazala, da dolgotrajno stanje za delovno mizo ne izboljšuje zdravja srca in lahko celo poveča tveganje za nekatere težave s krvnim obtokom. Raziskovalci so ugotovili, da dolgotrajno stanje ne zmanjšuje tveganja za srčne bolezni in možgansko kap. Pravzaprav je prekomerno preživljanje časa tako v sedečem kot stoječem položaju povezano z večjim tveganjem za težave, kot so krčne žile, občutek vrtoglavice ali omotica ob vstajanju.

Izraz "sedenje je nova oblika kajenja" je v zadnjem desetletju postal priljubljen, saj opozarja na nevarnosti sedečega življenjskega sloga. Dolgotrajno sedenje je povezano z debelostjo, sladkorno boleznijo in kardiovaskularnimi boleznimi. Kot odgovor na to so dvižne mize postale trendovska rešitev, ki omogoča zmanjšanje časa sedenja brez drastičnih sprememb v vsakodnevni rutini. Toda ali so obstajali trdni dokazi, ki bi podpirali koristi tovrstnih miz? Večina navdušenja je temeljila na omejenih študijah, ki niso celovito preučile dolgoročnih zdravstvenih posledic. Zaradi te vrzeli v znanju so se raziskovalci odločili za nadaljnje raziskave.

Nova študija

V novi študiji so udeleženci nosili naprave, ki so več let spremljale njihov čas sedenja, stanja in telesne aktivnosti. Ta objektivna meritev je zagotovila natančne podatke in zmanjšala netočnosti, ki se pogosto pojavljajo pri subjektivnem poročanju. Raziskovalci so ugotovili, da je več kot deset ur sedenja na dan povezano z večjim tveganjem za srčne bolezni in možgansko kap. Vendar pa zgolj več stanja ni zmanjšalo tega tveganja. Pravzaprav je bilo dolgotrajno stanje povezano z večjim tveganjem za težave s krvnim obtokom. Dolgotrajno stanje lahko pripomore h kopičenju krvi v nogah, kar lahko povzroči krčne žile.

Velik vzorec udeležencev in uporaba objektivnih podatkov krepita zanesljivost ugotovitev v raziskavi. Kljub temu pa kot opazovalna študija ne more dokončno dokazati vzročne povezave. Poleg tega je bila povprečna starost udeležencev približno 61 let, kar lahko omeji uporabo teh rezultatov pri mlajših ljudeh.

Gibanje je ključnega pomena

Izsledki raziskave kažejo, da zgolj zamenjava sedenja s stanjem ni popolna rešitev. Naše telo se bolje odziva na redno gibanje kot na statične položaje, bodisi sedeče ali stoječe. Vključevanje kratkih sprehodov, raztezanja ali lahkih vaj čez dan lahko prekine dolga obdobja neaktivnosti in prinese pomembne zdravstvene koristi.

Nekateri poskusi na delovnem mestu, ki spodbujajo gibanje, so obetavni. Raziskovalci so ugotovili, da so pisarniški delavci, ki so zmanjšali čas sedenja z dodajanjem obdobij stanja in lahke aktivnosti, dosegli izboljšanja v ravni sladkorja v krvi in drugih zdravstvenih kazalnikih. Druga študija je pokazala, da je bilo izmenjevanje sedenja in stanja v kombinaciji s kratkimi sprehodi bolj učinkovito za zdravje kot samo stanje.

Prekomerno preživljanje časa tako v sedečem kot stoječem položaju je povezano z večjim tveganjem za težave.

Mize, ki omogočajo stanje ali sedenje, zasnovane za lažje spreminjanje položajev, so morda rešitev. Spodbujajo pogoste spremembe drže in lahko zmanjšajo nelagodje, povezano z dolgotrajnimi statičnimi položaji. Nekateri modeli vključujejo celo opomnike, ki spodbujajo redno gibanje in druge aktivnosti v službi.

Vnašanje več telesne aktivnosti v naše življenje ni nujno zapleteno. Preprosti ukrepi - kot so hoja po stopnicah ali hoja med telefonskim razgovorom - lahko prispevajo k izboljšanju zdravja. Nastavitev opomnika, ki nas spodbuja, da se premaknemo vsakih 30 minut, lahko pomaga prekiniti dolga obdobja sedenja ali stanja in nam omogoča, da prevzamemo nadzor nad svojim zdravjem. Gibanje je ključnega pomena. Celodnevno stanje ni nujno boljše od celodnevnega sedenja - obe možnosti sta slabi, kadar pretiravamo.

S poudarkom na redni telesni aktivnosti in spreminjanju položajev lahko bolje obvladamo zdravstvene izzive, ki jih prinaša sedeč življenjski slog. Majhne spremembe, kot so kratki aktivni odmori ali vključevanje razteznih vaj, lahko naredijo veliko.

Sklep

Čeprav dvižne mize ponujajo alternativo dolgotrajnemu sedenju, jih ne bi smeli obravnavati kot popolno rešitev. Sprejetje bolj aktivnega življenjskega sloga, tako v pisarni kot zunaj nje, bo verjetno prineslo največje zdravstvene koristi. Ne gre le za vprašanje stati ali sedeti - gre za to, da se več gibamo.

 

Jack McNamara je predavatelj

klinične fiziologije vadbe

na Univerzi v vzhodnem Londonu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta