V Sloveniji imamo zelo mlade inženirje in inženirke. Pravzaprav so to super brihtne glavce, ki se z ljubeznijo in skozi zabavo posvečajo neverjetnim podvigom. Takim, ki jih odrasli komajda razumemo, kaj šele dojamemo, s čim natančno se kratkohlačniki ukvarjajo. Povezujejo se v iniciativi Inženirke in inženirji bomo! Ta je ob koncu šolskega leta tudi podelila priznanja inženirska iskra. Prejeli so jih Tanja Pirih z Gimnazije Jurija Vege Idrija, ki mlade spodbuja k inovativnosti, Natalija Premužič in zavod Super Glavce, v katerem otrokom predajajo ljubezen do robotike in v njih spodbujajo radovednost, ter projekt SpaceDent. Pri slednjem gre za že starejše, študentske super glave, v katerem raziskujejo stomatološke postopke za zanesljivo odpravo zobozdravstvenih težav astronavtov.
Našo radovednost o Super Glavcah je potešila ustanoviteljica Natalija Premužič in spomnila, da so se jim prav šole iz štajerske regije pred devetimi leti priključile prve. Ne le to, od tam je tudi vsako leto je največ prijavljenih šol, ki se vključujejo v program FIRST Lego Liga (FLL).
Zavod Super Glavce ima za seboj okroglo, deseto obletnico. Kako se spominjate začetkov, zagona, entuziazma, s katerim ste ga ustanovili? Kaj je vas osebno pritegnilo?
"Začetki mojega ukvarjanja in ponovnega srečanja s kockami Lego segajo v jesen 2009. Zavedala sem se, da imajo kocke veliko didaktično vrednost, nisem pa poznala številnih učinkovitih pristopov, izobraževalnih programov, tudi terapij, kjer lahko uporabljamo kocke kot medij, kot učilo. Do takrat nisem vedela, da obstajajo posebni edukativni kompleti Lego, ki jih ni mogoče dobiti v trgovinah. Mimogrede … zelo veseli smo, da imamo v Sloveniji to možnost in distributerja, ki nam to omogoča. To namreč ni samoumevno!"
Leta 2009 ste doživeli nov aha moment. Vas še vedno vznemirja?
"Da, po štirinajstih letih me še bolj motivira. V letu 2010 sem pograbila priložnost in v enem letu privabila in sestavila izjemno ekipo ljudi, začela sodelovati s šolami in po letu in pol izobraževanj, priprav, številnih srečanj, predstavljanj nam je je uspelo. V šolskem letu 2011/12 smo v Slovenijo pripeljali zame osebno najboljši interdisciplinarni izobraževalni program za otroke in mladino s področja znanosti, tehnologije, inženiringa, umetnosti in matematike. Njegova velika vrednost in prednost je odličen koncept, ki se ves čas razvija in ponuja učiteljem možnost drugačnega načina poučevanja in učenja."
Začetki so običajno zahtevni, so bili tudi vaši?
"Kaj pa drugega?! Sredi naše prve, pilotne sezone, v novembru 2011, smo ostali brez slovenskega krovnega partnerja in sponzorja, ker se je odrekel programu. Šok, a zame hkrati nov izziv, priložnost. Po temeljitem premisleku in pogovorih s kolegi, s katerimi smo izpeljali pilotno sezono FLL, sem še z dvema somišljenikoma ustanovila Zavod Super Glavce, vložili smo finančna in materialna sredstva, da o vloženem času, neprespanih nočeh sploh ne govorim.
Začetki Super Glavc so bili zares 'gverilski'. Imeli smo veliko srečo, da nas je podprlo nekaj izjemnih ljudi, strokovnjakov na različnih področjih, ki jih je program FLL pritegnil in očaral ravno tako kot nas. Začeli pa smo dobesedno iz nič: brez robotov, rekvizitov, a z zvrhano mero pripadnosti, entuziazma ter zares trdega in strokovnega dela cele ekipe, ki je v večini še vedno jedro. Brez podpore družine in prijateljev (tudi z izposojo denarja) ne bi šlo. Tako, da me je poleg drugačnosti in aktualnosti programa, kock Lego in robotov gotovo pritegnila tudi krasna skupina ljudi, s katero smo zaorali ledino za dva ducata ekip. Še vedno smo skupaj, in kar je najpomembnejše. vsako leto se nam pridružujejo novi ljudje, bivši FLL-jevci, ki so zdaj že odrasli. To je neprecenljivo in krasna popotnica za prihodnost."
S čim ste privabili sodelujoče šole in mentorje prostovoljce? Kaj jih še danes prepriča?
"Zares se trudimo, da tako šolam, mentorjem in seveda otrokom ponudimo kvalitetno strokovno podporo in izobraževanja, domiselne in jedrnate priročnike, predvsem pa oseben in pristen, odkrit odnos ter komunikacijo, s katerima smo postali skupnost, gibanje in ne le izobraževalni program, ki se konča s prireditvami, festivali, tekmovanji … Nenehno iščemo povratne informacije, ki jih potem vpletamo v nadgradnjo programa tako v Sloveniji kot tudi širše v regiji in partnerskih državah, saj zares želimo, da se lahko v program vključi vsak."
Šole, ki se vam pridružijo, premikajo meje izobraževanja. Kaj s tem pridobi osnovnošolsko izobraževanje oziroma osnovnošolci?
"Učinkovit in drugačen način dela, v katerem so mladi raziskovalci enakovredno vključeni, opolnomočeni za sprejemanje ključnih odločitev pri delu in raziskovanju, v odnos z odraslimi vstopajo na povsem drugačen način kot v šolskem sistemu. Posebnost naših programov so temeljne vrednote, ki dajejo programu osebno noto, učijo veščine sodelovanja med ljudmi in zares zagotavljajo izkušnjo, ki jo vsak udeleženec nese s sabo naprej in jo lahko uporabi v srednji šoli, na fakulteti, na poklicni poti.
Pomembno se nam zdi, da mladi razumejo pomen znanj, pridobljenih v šoli. Razumejo smisel učenja in prepoznajo praktično vrednost. Poleg vsega tega veliko štejejo iskrice v očeh otrok, nova spoznanja, načini komunikacije, pedagoških pristopov, komunikacije, dela … z otroki za učitelje, mentorje."
Prav tako jim na nek način odpirate vrata v svet.
"Zelo pomembni dejavniki so vsekakor mednarodnost in prireditve, ki niso zgolj tekmovanje, ampak praznik in nagrada za trud vseh sodelujočih – tako ekip in njihovih učiteljev kot prostovoljcev, partnerjev. Vzdušje, izkušnje, druženje z vrstniki, nova znanja … to je neprecenljivo. Takšna znanja in pridobljene veščine so trajni."
Kaj je skupno vsem super glavcam?
"Super glavce smo skupnost ljudi, ki jo povezujejo entuziazem, pozitiven pogled na svet, skrb in dobrobit otrok in soljudi na eni strani ter atraktiven in učinkovit način dela, robotika, znanost, tehnologija, kocke in gradniki Lego na drugi. Vemo, da lahko prispevamo, sodelujemo, opolnomočamo in na naš način prispevamo k boljšemu jutri."
Kako otroku približati inženirski svet, kako jim najlažje predstaviti robotiko in kdaj?
"Ustvariti okolje za raziskovanje in učenje, ki omogoča neposredno pot do uspeha – pregovorno je najboljša pot za to vključenost otrok v proces dela in raziskovanja ter iskanje znanja in močnih področij vsakega udeleženca. Na tak način ovire, neuspehi, napačne odločitve ali neuspešni poskusi postanejo odskočna deska za ponoven premislek, učenje na napakah ter vztrajanje na poti do uspeha, ki si ga otroci pravzaprav postavijo sami. Predvsem jim je treba cel program predstaviti atraktivno in učinkovito."
Zakaj so znanja, ki jih širite in s katerimi se polnijo super glavce, pomembna v sodobnem svetu?
"Sodobni svet in z njim sodobna tehnologija že zahtevata širok in odprt pogled na svet, veščine komuniciranja v različnih jezikih, zavedanje, da sta znanje in obvladovanje tehnologije orodje in ne orožje. Med otroki se širijo empatija, zavedanje o izzivih lokalne in globalne skupnosti, izkušnja o temeljnih postopkih raziskovanja in timskega dela, odgovornost do soljudi. Ne nazadnje tudi samozavest, ki temelji na prigaranem znanju in izkušnjah."
Vse, o čemer govoriva, se združuje v programu oziroma projektih, imenovanih First Lego liga. Kaj pomeni vaš FLL in komu je namenjen?
"To je interdisciplinarni program z vsakoletnimi novimi projekti, namenjen otrokom in mladim od 6. do 17. leta. Veliko pove ime organizacije FIRST, ki je kratica For Inspiration and Recognition of Science and Technology (v prevodu Za navdih in prepoznavnost znanosti ter tehnologije). Do zdaj smo vključili več kot 200 šol, program se v naših šolah izvaja kot interesna dejavnost ali v obliki krožka ali kot del razširjenega programa, nekateri učitelji na razredni stopnji pa ga uspešno vključujejo tudi v redni pouk."
Kako se kot del rastoče skupnosti povezujete z otroki zunaj Slovenije?
"V državah, ki so pod našim okriljem, smo ubrali zelo podoben način kot pri nas, v Sloveniji. Povezujemo se s praktiki - z učitelji, profesorji, podjetniki, fakultetami, gospodarstvom … Zavedamo se, da delamo dobro, in naš način dela širimo tudi v sosednje države. Pri vzpostavljanju sodelovanja s partnerji na Hrvaškem, v Srbiji in Črni gori se zavedamo posebnosti, dosti manj prijaznega šolskega okolja, v katerem pa niso nič manj motivirani učitelji, mentorji in predvsem otroci, ki v teh državah nimajo takšnih možnosti kot v Sloveniji. Zato je motivacija še večja, učimo se drug od drugega, se prilagajamo drug drugemu in tako vpletamo mednarodnost, drugačnost, drug jezik, nekoliko drugačno kulturo."
A to ni vse. First Lego liga je pravzaprav svetovno gibanje.
"Smo del globalnega gibanja, ki poteka v 117 državah. Redno, mesečno, izmenjujemo izkušnje s partnerji iz celega sveta in snovalci FLL-ja, enkrat letno imamo konferenco, na kateri smo prisotni. Vsako leto pa se udeležujemo tudi tekmovanj na vseh celinah. Prisotni smo z našimi ekipami, sodelujejo pa tudi naši sodniki, ocenjevalci, ki imajo veliko znanja in izkušenj. Super Glavce smo nosilec licence za First Lego ligo v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji in od 1. junija letos v Črni gori."