Drevesa igrajo pomembno vlogo v našem vsakdanu. Dajejo nam kisik, ustvarjajo senco, vlažijo zrak, nam s cvetjem in listjem polepšajo okolico in še bi lahko našteval. Žal pa so danes mnogi vrtovi premajhni za drevesa, kakršna poznamo v naših gozdovih in parkih. Marsikje v poštev ne pridejo niti stebrasto rastoča drevesa, saj moramo biti pozorni tudi na prostor za korenine. Te v nekaterih primerih lahko celo poškodujejo zgradbo. Kjer smo omejeni s prostorom, bomo posegli po točno določenih vrstah in sortah, ki so manj bujne ter dosegajo nižje višine.
Poleg počasi rastočih nizkih drevesnih vrst se mnogokrat odločamo za cepljene sadike. Te imajo na ravnem deblu kroglasto rastočo krošnjo. Kjer je na voljo resnično malo prostora, lahko slednje tudi režemo, tako da iz cepljenega mesta na deblu vsako leto poženejo nove veje. S tem posegom kontroliramo velikost krošnje in jo držimo na želenih dimenzijah.
Seveda pa ta drevesa niso primerna samo za splošno majhne vrtove, pač pa tudi za manjše predvrtove ali ustvarjanje kakšne zanimive zasaditve skupaj z grmovnicami na večjih parcelah.
Japonska češnja Prunus 'Kanzan'
Okrasna rdečelistna sliva Prunus ceracifera 'Nigra'
Navadni glog Crataegus laevigata
Japonski javor Acer japonicum 'Aconitifolium'
To drobno drevesce, ki zraste največ do višine 3 m, nas očara z listi, ki spominjajo na trajnico preobjedo. Čez leto temno zeleni se kasneje v jeseni prelijejo v žarečo rdečo barvo in ustvarijo nepozabno vzdušje. Japonski javor je primeren tudi za obzidana dvorišča, saj dobro prenaša polsenčne lege. Tla naj bodo odcedna, a tudi čez poletje zmerno vlažna.