Rabarbari (Rheum officinale L.) iz družine dresnovk po domače pravimo še kozji rep, reven, ščavelj. Prvotna domovina te rastline je Kitajska. V višino zraste do tri metre, v prvem letu požene rastlina močno korenino, nato se razvije še korenika. Vsako leto je krepkejša, saj rabarbari zrastejo številne dolge korenine. Pritlični listi so široki, srčasti, dlanasto narezani. Listi na steblih so manjši, preprostejši in imajo kratke peclje. Iz zalistij gornjih škrnicljastih listov poganjajo skupine valjastih socvetij, sestavljenih iz drobnih cvetov. Pri nas raste po vrtovih, cveti junija in julija, pobiramo jo od maja do avgusta. Uporabna je kot sok, sirup, juha, kompot, marmelada, sladoled in kot obloga.
Kot sok, sirup, juha, kompot, marmelada, sladoled
Za boljše počutje
Rabarbara poskrbi za dober pretok krvi (čisti kri) in dobro počutje. Uživamo jo za zdravje kože in las, za krepitev možganov in živčevja. Sodeluje pri tvorbi kosti in pri obnovi kostnega tkiva po zlomih. Odvaja vodo iz telesa, krepi mišice, normalizira prebavni proces in poveča apetit. Rabarbara zdravi zaprtje, ublaži težave pri menopavzi.
Primerna je za čiščenje telesa, za odstranjevanje bioloških strupov in maščob, tudi za hujšanje. Izboljša splošno stanje zaradi stresa in depresije. Uporabna je tudi za zdravljenje hepatitisa, v nekaterih primerih preprečuje razvoj in rast raka.
Opozorilo
Listi rabarbare so strupeni. Vsebujejo veliko količino oksalantov in toksinov, ki povzročajo nastanek ledvičnega peska in kamnov.
Uživanje stebel rabarbare se odsvetuje bolnikom, ki imajo sečno kislino, dojenčkom, nosečnicam, doječim materam, pri vnetju slepiča, črevesja, bolnikom z vnetimi sklepi, pri menstrualnih težavah in ledvičnim bolnikom.
RABARBARIN SOK
Oprana neolupljena rabarbarina stebla narežemo na centimeter dolge rezine. V lonec damo 5 kg rabarbare in 1 kg sladkorja, kuhamo 45 minut. Precedimo in nalijemo v steklenice, ki jih dobro zapremo. Sok hranimo v temnem in hladnem prostoru.
MARMELADA
Potrebujemo 3 kg rabarbare, 2,5 kg sladkorja, 2 limoni. Stebla olupimo in narežemo na centimeter dolge rezine. V lonec dajemo po plasteh rezine rabarbare in sladkor. Prva in zadnja plast morata biti sladkor. Pokriti lonec pustimo stati čez noč, da se rezine prepojijo s sladkorjem. Zjutraj dodamo limonin sok, kuhamo do vretja. Po 30 do 40 minutah, ko postanejo stebla mehka in prosojna, poberemo peno, napolnimo kozarce, tesno zapremo.
SIRUP
Potrebujemo 5 stebel rabarbare, 2 litra vode, 1 kg sladkorja. Rabarbari odstranimo zunanjo kožico in jo narežemo na koščke (2 cm), prelijemo z vodo in kuhamo 15 minut. Tekočino precedimo, rabarbaro stisnemo, dodamo sladkor in kuhamo še 15 minut na temperaturi do 40 °C, toliko, da se sladkor raztopi. Še topel sirup nalijemo v manjše kozarčke in dobro zapremo. Sirup hranimo v hladnem in temnem prostoru.
KOMPOT
Potrebujemo 1 kg olupljenih na 1 centimeter narezanih stebel rabarbare, 2 litra vode, 30 dag sladkorja, lupina limone. V lonec damo vse sestavine in kuhamo 45 minut, da so stebla mehka.
OCVRTA RABARBARA
Potrebujemo 10 dag rabarbare, 1/6 litra mleka, 10 g sladkorja, 1 jajce, 20 g moke, 50 g maščobe za cvrtje. Rabarbaro očistimo in zrežemo na rezine. Iz mleka, sladkorja, jajca in moke napravimo omletno testo; vanj pomočimo rezine rabarbare in jih ocvremo na vroči maščobi.
SLADOLED
Potrebujemo ½ kg stebel rabarbare, 12 dag sladkorja, 3 lončke sladke smetane. Rabarbarina stebla olupimo, narežemo na koščke in jih damo v posodo. Preko narezanih koščkov rabarbare potresemo sladkor in kuhamo na zmernem ognju. Rabarbarina stebla, narezana na koščke, bodo začela hitro razpadati, spuščati vodo; v približno 15 do 20 minutah bo nastala gosta zmes. Zmes ohladimo na sobno temperaturo, v posodo prilijemo sladko smetano, dobro premešamo, natočimo v skodelice za sladoled in ohladimo v zamrzovalniku.
ZA ODVAJANJE
Potrebujemo 15 g suhih korenin rabarbare, 15 g suhih korenin sladkega korena, skodelico kamiličnega čaja. Čajno žličko mletih korenin rabarbare in sladkega korena zmešamo v mlačnem kamiličnemu čaju. Pijemo eno skodelico po večernem obroku.
PROTI NAPIHOVANJU
Potrebujemo 15 dag stebel rabarbare, liter vodke. V kozarec s širokim grlom narežemo stebla rabarbare, prelijemo z vodko in dobro zapremo. Za en teden postavimo kozarec v temen prostor, večkrat ga pretresemo. Precedimo in nalijemo v manjše stekleničke s kapalko. Uživamo trikrat na dan po 15 do 20 kapljic.
OBLOGA PRI ZLOMIH
Potrebujemo 10 dag mletih korenin rabarbare in gozdnega korena, 5 dag krušne in ječmenove moke. Vse zmešamo, prelijemo z mlačno vodo, da dobimo gosto pasto. S to pasto namažemo dele kosti, kjer je bil zlom. Pustimo stati pol ure in nato speremo. Lahko pa pasto zavijemo v gosto tkano gazo in za pol ure obložimo mesto zloma. Pasta pomaga boljše zaceliti kosti.
KOT BELILO ZA OBRAZ
Za masko potrebujemo 30 g rabarbarinega soka, 15 g grobo zmlete koruzne moke, 20 g kisle smetane. Vse skupaj dobro zmešamo, da postane mazilo za masko gladko. Naložimo na obraz, pustimo stati 25 minut. Nato masko speremo s toplo vodo.