Čeprav so v Grčiji previdni in dodajajo besedo "najbrž" pred "najstarejši most v Evropi", pa to ne spremeni dejstva, da lahko brez previdnosti napišejo, da gre za "najstarejši most v Evropi še v uporabi". Kot poroča spletni medij Greek reporter, gre za most Arkadiko, imenovan tudi most Kazarma, ki izvira iz mikenskih časov oziroma grške bronaste dobe. Zgrajen naj bi bil okoli leta 1300 pred našim štetjem. Če se boste potepali po Grčiji, najdete to vedno bolj prepoznavno znamenitost na polotoku Peloponez.
Most se nahaja v bližini moderne ceste med arheološkim najdiščem Tirint in mestom Epidaver, gre pa, kot rečeno, za mikensko konstrukcijo, ki je še danes v uporabi. Čeprav je namenjen zgolj pešcem, se po majhnem obokanem mostu še vedno vozijo tudi avtomobili. Most je danes pomembna znamenitost in velika posebnost območja. Most je bil prvotno del povezave med Epidavrom in Mikenami in je bil del tako imenovanega vojaškega cestnega omrežja.
Kako je bil zgrajen
Čeprav je most znamenit že zaradi vsega opisanega, pa je najbolj zanimiva značilnost mostu način, kako je bil zgrajen. Most je o(b)stal in ostal stabilen tisoče let, vendar pri njegovi izgradnji niso bile uporabljene nobene oblike veziva, kot je na primer malta. Ne le teža apnenca, ampak tudi to, kako simetrično so bloki postavljeni na navpični osi, naredi most stabilen. Ta slog gradnje, ki se imenuje kiklopsko zidanje (cyclopean masonry), uporablja masivne apnenčaste balvane, grobo nameščene skupaj z zelo malo prostora med kamni in brez malte. Balvani se običajno zdijo neobdelani, vendar so bili nekateri morda grobo oblikovani s kladivom, vrzeli med balvani pa zapolnjene z manjšimi kosi apnenca.
Najbolj znane objekte, ki uporabljajo kiklopske zidove, je mogoče najti v Mikenah in Tirintu, kjer je bil velik odstotek zidov na teh območjih zgrajen s to impresivno tehniko.
Narejen za bojne vozove
Most je dolg 22 metrov, širok 5,6 metra in visok štiri metre. Čeprav je danes namenjen pešcem, je bil njegov prvotni namen precej drugačen. Arheologi so ugotovili, da je bil most zaradi sloga in specifične gradnje prvotno namenjen za uporabo s konjskimi vpregami oziroma za bojne vozove s konjsko vprego. Most se je uporabljal tudi za prevoz blaga iz kraja v kraj.
Čeprav je most Arkadiko morda najstarejši še delujoč most v Evropi, ni edinstven. Pravzaprav je to eden od štirih znanih mikenskih mostov v loku v bližini Arkadika, vsi pa pripadajo isti bronastodobni avtocesti med obema mestoma, imajo podobno zasnovo in so podobne starosti.