Zgodba o filmu, ki so ga snemali čisto blizu nas: ”Lažni” nemški tanki in letala iz Jugoslavije

Pripravil Rok Kajzer
15.10.2022 05:30

Ameriški zvezdniki niso nastopali le v jugoslovanskih epopejah, pri nas so snemali, ker smo imeli (zastarelo) vojaško tehniko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Telly Savalas in Clint Eastwood v filmu Kellyjevi junaki (1970)
Profimedia

Jack Beckett, urednik spletnega portala War History Online, se je v enem od zadnjih prispevkov na portalu pomudil tudi v naši nekdanji skupni državi Jugoslaviji. Izbrskal je namreč kar nekaj zanimivosti, povezanih s snemanjem filma Kellyjevi junaki (Kelly's Heroes), ki je na velika platna prišel leta 1970. Šlo je za film v ameriško-jugoslovanski koprodukciji, velik del filma pa je bil posnet v Istri in istrskem kraju Vižinada. Z Mariborom je "povezan" le v eni podrobnosti - ena od glavnih vlog je pripadla igralcu Tellyju Savalasu, po katerem je ime dobil tudi najbolj znani spomenik NOB na Trgu svobode - Kodžak.

Film je bil sicer deloma posnet po knjigi o nacističnem zlatu (Nazi Gold: The Sensational Story of the World's Greatest Robbery – and the Greatest Criminal Cover-Up), ki sta jo napisala Ian Sayer in Douglas Botting. Opisuje rop, ki da ga je zagrešila skupina odpadniških nacističnih in ameriških častnikov. V šestdesetih letih preteklega stoletja se je kot "največji" rop v zgodovini vpisal tudi v Guinnessovo knjigo rekordov, čeprav mit o izginulem zakladu nikoli ni bil do konca pojasnjen.

Vižinada
Profimedia

Leta 1945, med zadnjimi napadi bombnikov zavezniških sil na Berlin, so namreč začeli nacisti v paniki dragocenosti iz državne banke premeščati na varno na jug. Iz prestolnice Hitlerjevega "tisočletnega rajha", ki ji je grozilo popolno uničenje, so odpeljali številne dragocenosti, med njimi seveda tudi zlato. Knjiga Nacistično zlato je napisana po resničnem dogodku in govori o kraji dela tega neverjetnega zaklada. Avtorja knjige je zgodba popeljala v mračen, nevaren povojni svet sklepanja nezakonitih poslov, korupcije in spopadov med kriminalnimi združbami. V svoji knjigi, napisani v skladu z izpovedmi prič in razkritimi tajnimi dokumenti iz ameriških arhivov, sta opisala monumentalni zločin, v katerega so vpleteni izobčenci SS, rdečelasa kraljica kriminala in ameriški vojaški šefi, ki so živeli kot kralji.

Film, ki je nastal na podlagi knjige in objave v knjigi rekordov in ki so ga opisali kot komično dramo, je bil svojevrstna uspešnica, ki se sicer dogaja v Franciji in konča z delitvijo plena - zlatih palic. Joe Beckett pa je, kot rečeno, izbrskal kar nekaj zanimivosti, povezanih s filmom (in Jugoslavijo).

• Donald Sutherland, eden od zvezdnikov v filmu, je med snemanjem filma v Jugoslaviji hudo zbolel. Njegova žena je prejela telegram, v katerem so jo pozvali, naj takoj pride tja, in jo hkrati opozorili, da utegne Sutherland umreti še pred njenim prihodom.

• Zvok električnega mehanizma, ki poganja tankovske kupole, so pozneje uporabili kot zvok, ki ga je pri premikanju oddajal "power-loader", posebna naprava, ki jo je poročnica Ellen Ripley v filmu Alien (Osmi potnik, 1986) uporabila v spopadu s kraljico - matico vesoljskih pošasti.

• Medtem ko so v Jugoslaviji leta 1969 snemali film, je Clint Eastwood, prvi zvezdnik filma, Donaldu Sutherlandu posredoval novico, da so njegovo tedanjo ženo Shirley Douglas, sicer mirovno aktivistko, aretirali, ko je hotela za stranko Črnih panterjev kupiti ročne granate in jih plačati z osebnim čekom agenta FBI pod krinko. Sutherland se je pogosto spomnil na to zgodbo in ob tem povedal, da se je Eastwood od trenutka, ko mu je začel govoriti o čeku, tako zelo smejal, da je padel, on pa mu je moral pomagati, da je vstal. Eastwood je potem objel Sutherlanda, se z njim sprehodil s hriba v bližini kraja snemanja in mu zagotovil svojo popolno podporo v tej neprijetni situaciji. Sutherland in Douglasova, ki sta starša dvojčkoma Kieferju in Rachel Sutherland, sta se nato leta 1970 ločila.

• Večino filma so posneli v Jugoslaviji, ker je imela jugoslovanska vojska leta 1970 še vedno veliko ameriških tankov Sherman. Nemški tanki Tiger so bili v filmu pravzaprav (jugoslovanski) ruski tanki T-34, ki so jih predelali tako, da so bili videti kot tanki Tiger.

Ameriško bojno letalo, ki napade Kellyjevo skupino, je pravzaprav jugoslovansko učno vojaško letalo Ikarus tipa 522. Na fotografiji je ta tip letala v muzeju letalstva v Beogradu.
Wikipedia

• V devetdesetih letih preteklega stoletja je skupina švedskih ljubiteljev vojnih iger začela graditi maketo vasice Vižinada (v razmerju 1:72), v kateri se je zgodil rop. Ker so hoteli, da bi bila ta čim bolj natančna, so celo odpotovali v Vižinado. Najeli so letalo in pilota, da so lahko mesto fotografirali iz zraka. Predstavniki oblasti so mislili, da so tuji vohuni, zato so jih aretirali. Po nekaj urah so jih izpustili.

• Založba Certron Records je pod taktirko producentov Dickeyja Leeja in Allena Reynoldsa izdala ploščo s filmsko skladbo Burning Bridges, ki jo je zapel Clint Eastwood (na B-strani je bila skladba When I Loved Her, ki jo je prav tako zapel Eastwood, napisal pa Kris Kristofferson).

• Topniški narednik Mulligan ima zelo smešno ime. Pri golfu pomeni beseda mulligan možnost ponovitve udarca. V filmu narednika Mulligana pogosto grajajo zaradi njegove nenatančnosti.

• V filmu se pojavi kar nekaj napak, povezanih z zlatom. Šlo naj bi za 14.000 zlatih palic in te bi morale - če bi bile standardne teže - tehtati približno kilogram. Ob tem bi za 14 tisoč zlatih palic, če jih je bilo v enem zaboju samo dvanajst, potrebovali več kot 1100 zabojev, kar je precej več, kot so jih imeli v filmu. V vsakem primeru bi za takšno količino zlatih palic, tudi če bi bile lažje ali težje, potrebovali veliko več tovornjakov. Ko so ocenili, da bi lahko ena zlata palica, ki si jo podajajo vojaki v filmu, tehtala celo 33,75 kilograma, bi vse palice skupaj tehtale 523 ton, za kar bi potrebovali kar 209 tovornjakov.

• Ameriško bojno letalo, ki napade Kellyjevo skupino, je pravzaprav jugoslovansko učno vojaško letalo Ikarus tipa 522 (soko 522). Ta letala so največjo slavo doživela prav v filmskem svetu - v jugoslovanskem kandidatu za oskarja Bitka na Neretvi in Kellyjevih junakih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta