(INTERVJU) Arsenovič: Ko se dogovorimo za eno pot, skupaj stojimo na njej

Aljoša Peršak Aljoša Peršak
30.03.2019 07:17

Ravno danes mineva sto dni, odkar se je na najvišji politični položaj v Mariboru zavihtel podjetnik Saša Arsenovič.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

V četrtek ponoči je nekdo na vzhodni strani restavracije Rožmarin nastavil eksplozivno sredstvo, ki je poškodovalo lokal, kar je bil že tretji napad na lastnino vašega podjetja Galerija Gosposka. Kako razumete napade in dejstvo, da so storilci uporabili tudi granitno kocko, glede na to, da so te v mestu prvič letele v stavbo občine med mariborskimi vstajami? Se vam zdi, da to postaja tukaj način komunikacije nezadovoljnih z županom?
"Vem, da delamo pošteno in učinkovito. Rezultati so in bodo kmalu vidni, zato pričakujem več zaupanja tudi od teh someščanov. Lahko, da je v granitni kocki tudi nekaj simbolike, res pa je tudi, da so prav te kocke v mestu vedno in povsod na razpolago."
Sto dni županovanja je danes, v soboto. Če odmisliva napade, kaj so bila največja presenečenja, ki ste jih tukaj srečali, pa jih niste pričakovali?
"Kako veliko ljudi je bilo pripravljenih na spremembe, da so dali na razpolago svoj čas, energijo in kreativnost, je bilo pozitivno presenečenje. Negativno je bilo, kako slab je bil pregled lastnika nad delovanjem javnih podjetij, pa tudi odkritje turistične dejavnosti, ki se je dogajala na občini v preteklem mandatu, a ne mislim samo potovanj na Kitajsko, ampak tudi v Ukrajino in Turčijo. Za nekatere projekte, ki so povzročali ogromne stroške, občani najbrž niti vedeli nismo. Slabo je bilo, ko sem našel hčerinsko podjetje, ki je nepotrebno, in ugotovil, da ima ta hčerka še eno hčerko, torej vnukinjo, ki ni delala gospodarno. Projekti, od katerih je odvisen naš gospodarski razvoj, so v izjemnem zaostanku. V mestu ni bilo vizije, kam hočemo, kam gremo. Ni bilo strateških nakupov zemljišč, primernih za stanovanjsko gradnjo, naleteli smo na neurejena razmerja z državo in bivšimi velikimi podjetji. Na finančno-nepremičninskem področju je torej dela ogromno. Nekaterih stvari pa se nam še ni uspelo lotiti, ker je bil fokus, da počrpamo 17 milijonov evrov. To pomeni, da bomo v naslednjih dveh letih vložili pet milijonov evrov, iz Evrope in od države pa jih bomo dobili 20 milijonov. Takšne priložnosti ne bo več do leta 2024."
Seznam slabih presenečenj je kar dolg, še se jih bova dotaknila v nadaljevanju pogovora. Sediva v novi županovi pisarni, to je bila tako rekoč vaša prva poteza. Nekoliko je manjša od pisarne vaših predhodnikov, opremili ste jo s svojim pohištvom. Vam je zelo pomembno, da je okolje, v katerem delate, urejeno po vašem okusu?
"Je. Stremim k redu tudi okrog sebe in želim, da bi bilo mesto nekoč prav tako bolj urejeno. Ponosen sem, da je v tej pisarni deloval tudi general Rudolf Maister, to je bila še dodatna motivacija, da se preselim sem. Drugi dejavnik pa je bil, da je bila stara županova pisarna največja v tej etaži in jo zdaj uporabljamo kot delovno sejno sobo. Vse pohištvo v tej novi pisarni pa je moje. Razen zastav."
Kot podjetnik ste tako rekoč čez noč zasedli najvišji položaj v mestni politiki, kjer veljajo drugačna pravila, kot ste jih bili vajeni doslej. Kaj ste se naučili, koliko ste se prilagodili in ali nameravate tudi mesto voditi kot podjetje?
"Vsekakor nameravam občino voditi kot dober gospodar. Ni velike razlike razen v zakonodaji, ki se ji prilagodiš, cilji pa so enaki. V ospredju je dobro delo z ljudmi, ki jih vključujemo, se z njimi pogovarjamo, nato pa je treba z jasnimi cilji in navodili naprej. Da vemo, kam hočemo in kam gremo. Tudi v podjetju sem se pogovarjal z zaposlenimi, skupaj smo snovali strategije. Mogoče si to kdo narobe predstavlja. Če je v podjetju sto ljudi, ne odloča samo eden, ampak so tukaj tudi vodje oddelkov, ki vplivajo na politiko podjetja. Tako si želim tudi na občini, da bi pri skupni politiki sodelovali tudi vodje uradov ter direktorji javnih podjetij in zavodov. Stvar župana in ožje ekipe pa je, da določimo smer, v katero bomo vsi verjeli, in cilj, kako bomo tja prišli."

Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta