(INTERVJU) Katalonija je stopila na pot, s katere ni povratka

Bojan Brezigar
26.01.2019 07:02

V prihodnjih dneh se bo pred španskim vrhovnim sodiščem začel proces proti katalonskim politikom in dvema voditeljema nevladnih organizacij, ki so obtoženi upora in secesije z nasiljem, ker so oklicali in izvedli osamosvojitveni referendum. Med njimi je tudi zunanji minister Raül Romeva.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marc Puig I Perez

Devet obtožencev je že dolgo v zaporu, najdlje, od oktobra 2017, podpredsednik katalonske vlade Oriol Junqueras in notranji minister Quim Forn ter predsednika osrednjih organizacij civilne družbe Omnium Jordi Cuixart in ANC Jordi Sánchez. Skoraj leto dni so za rešetkami predsednica katalonskega parlamenta Carme Forcadell ter še trije ministri in ena ministrica katalonske vlade; med temi zunanji minister Raül Romeva. Vse je pred več kot letom dni madridska vlada odstavila, na volitvah decembra 2017 so bili nekateri ponovno izvoljeni in trije od njih, Junqueras, Romeva in Sánchez, so še vedno člani parlamenta. Preostali člani vlade s predsednikom Carlesom Puigdemontom na čelu so se zatekli v tujino.
Zaprti politiki v teh dneh v katalonskih zaporih čakajo na premestitev v Madrid; proces bo trajal predvidoma tri do štiri mesece, potekal bo ob torkih, sredah in četrtkih ter naj bi ga neposredno prenašala katalonska televizija. V Kataloniji je napetost velika, tudi zato, ker v katalonskem taboru nihče ne verjame v pošteno sojenje. Ves postopek in tudi zahtevki tožilstva, od 16 do 25 let zapora, namreč kažejo, da namerava Madrid z vso odločnostjo vztrajati pri svojih stališčih, med drugim pri obtožbi nasilja, ki pa ga ob referendumu Katalonci niso izražali; nasilna je bila samo policija. Pred začetkom procesa sem prosil za intervju z Romevo; z njim, ker se dobro poznava in sva se večkrat srečala, pa tudi zato, ker je bil zunanji minister, prej dolga leta angažiran v mednarodnem okolju, v devetdesetih letih sodelavec predstavnika Unesca v obleganem Sarajevu, nato tudi evropski poslanec, ne nazadnje pa zato, ker je kot minister v marcu 2017 obiskal Ljubljano, se srečal z nekaterimi slovenskimi politiki in imel dobro obiskano predavanje o Kataloniji.

Ag Gymnasium Melle
Reuters
Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta