Milan Kučan, kandidat ZKS-SDP in SZS-SZDL, se je na prvih svobodnih volitvah 8. aprila 1990 za predsednika predsedstva tedanje še socialistične Slovenije v sklopu Jugoslavije iz prvega kroga s 44,4 odstotka glasov skupaj s Jožetom Pučnikom (26,6 odstotka) s podporo Demosa uvrstil v drugi krog. V njem je 22. aprila premagal Pučnika z 58,59 odstotka glasov. V prvem krogu sta bila kandidata za predsednika še Ivan Kramberger (18,5 odstotka, podpora Domovinske narodne stranke) in Marko Demšar (10,4 odstotka, podpora ZSMS). S prvim svobodno izvoljenim predsednikom Slovenije smo intervju pripravili po elektronski pošti.
Pred tridesetimi leti se je zdelo, da ste politiki dobro in uspešno sodelovali pri uvedbi demokracije v Sloveniji in leto kasneje tudi pri njeni osamosvojitvi. Kako ste doživeli prve svobodne volitve?
"Torej, volitve so za vse nas predstavljale prelom s prejšnjim sistemom in odgovor na jugoslovansko krizo, ki je Sloveniji zapirala perspektivo, razvoj in nacionalno identiteto. Naše zavzemanje za večstrankarske volitve je bilo deležno najostrejših kritik s strani jugoslovanskega vodstva. A smo vztrajali. Hoteli smo tudi preveriti podporo med državljani Slovenije. Nagovorili smo jih s programom Evropa zdaj, ki je bil plod daljšega, tehtnega premisleka. Vseboval je temeljne postulate obče veljavnih demokratičnih vrednot. Seveda z vero v socialistične družbene odnose, a tudi mimo te svetovnonazorske opredelitve je program vseboval načela, ki imajo po mojem trajno veljavo. Skupno dobro, socialna pravičnost, solidarnost, človekove pravice so vprašanja, do katerih se moramo opredeljevati tudi danes, če nočemo družbe in države v celoti podrediti interesom finančnega kapitala."
Nikakor ne razumem, zakaj toliko političnega spotikanja ob tako dobro izpeljanem projektu, kot je bila osamosvojitev Slovenije in so mu bili temelji postavljeni z volitvami pred 30 leti