Pravi, da ta prvobitna strast človeka potegne. "Še posebno ko spoznaš, kako čudovite predele neokrnjene narave še imamo v Sloveniji za razliko od tujine. To je tisto, česar ne smemo dopustiti, da izgubimo." Zadnje tedne poskuša vlada z zakonskimi spremembami izločiti veliko večino nevladnih organizacij iz postopkov, v katerih se presoja tudi vplive človeških posegov na okolje. Miroslav Žaberl pravi, da so v zvezi ponosni na to, da mladi ribiči predstavljajo okoli desetino članov in članic. "Gre za več kot tisoč mladih src. To je tisto, kar nas navdaja z upanjem na boljši jutri. Prihajajo zanamci, ki se bodo za neokrnjenost narave, okolja in voda borili naprej."
Spremembe gradbene zakonodaje prek interventne koronazakonodaje in amandma SNS na novelo zakona o ohranjanju narave, ste zapisali, so vas presenetili. Se je kdaj do zdaj na tak način spreminjalo zakonodajo in tudi Ribiško zvezo Slovenije poskušalo izriniti iz postopkov?
"Odkar sem zadnjih osem let njen predsednik - pa tudi pred tem -, se ne spomnim, da bi se na tak rokohitrski način sistemsko spreminjalo tako občutljiv sistem, kot so delo, vloga in sodelovanje nevladnih organizacij. V preteklosti so nas v posameznih primerih poskušali izrinjati iz posameznih upravnih postopkov. Zgodilo se nam je, da nam niso priznali statusa stranskega udeleženca zaradi primarnosti soglasodajalca oziroma obveznega udeleženca postopka, ki je javni zavod za ribištvo. A to so bili posamezni primeri. Zato smo bili presenečeni, da se te ukrepe uvaja znotraj protikoronskega zakonskega sklopa ukrepov, ki naj bi bili začasni. To je tudi razlog, da smo se priključili pobudi za oceno ustavnosti in zakonitosti te rešitve."
Če so nekatere okoljevarstvene organizacije uspele v postopkih, je to znak, da država nečesa ni dobro premislila