(INTERVJU) O zdravi skrbi in nezdravem strahu: Znamo brez rokovanja, objemov, poljubov?

Glorija Lorenci Glorija Lorenci
14.03.2020 06:34

S predstojnikom Oddelka za psihologijo na mariborski Filozofski fakulteti o zdravi skrbi in nezdravem strahu, ki je lahko že korak v paniko. “Nenehno govorimo o našem velikem individualizmu. Mogoče bomo zdaj, v času karanten, videli, da to povsem ne drži,” pravi dr. Bojan Musil.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Smo Slovenci prestrašeni zaradi koronavirusa?
"Morda je prestrašeni nekoliko pretiran izraz, smo pa zaskrbljeni, da. Stopnjuje se količina novic o širjenju, ne moreš mimo njih in nagovorile so vse javnosti, tudi tiste, ki jih morda v prvi fazi ni toliko zadevalo ali jih tudi ni zanimalo. Korona bo zelo verjetno beseda leta. Če jo prevedemo v slovenski jezik: krona. Kronski virus torej - ampak to res preveč pozitivno zveni."
Zdi se mi, da smo bili samo še v času vojne za osamosvojitev prav vsi tako prežeti z eno samo temo. Imate zdaj en tak živi laboratorij za psihološke analize?
"Predavam socialno psihologijo, ki se ukvarja s psihologijo ljudi v skupnosti, kako doživljamo stvari, ki se dogajajo v njej. Socialna psihologija je zelo pripravna za konkretno komunikacijo s tem, kar se v vsakdanjem svetu dogaja. In teh zadev je bilo kar veliko tudi kasneje. EPK, protesti in vstaje, migrantska kriza, družinski zakonik ... Soočanje z novim virusom pa ne zadeva le Slovenije, to je globalno dogajanje - v tem je razlika. Vidim, kako ozaveščamo neke ustaljene vzorce, na primer. Včeraj sem gledal zanimiv posnetek; nizozemski predsednik vlade Mark Rutte je sklical tiskovno konferenco, na kateri je med drugim izrekel tudi zelo konkretno navodilo, in sicer, da je tradicionalno rokovanje odslej prepovedano, seveda zato, da je manj možnosti za širjenje virusa. Ne le, da ni zaželeno ali da je odsvetovano, nedvoumno je dejal, da je prepovedano. Ko je zaključil govor, se je takoj rokoval s prvo osebo, ki je stala zraven njega, to je bil vodja za nadzor nalezljivih bolezni pri nizozemskem odboru za javno zdravje. In ga je ta gospod res začudeno pogledal. 'Žal mi je, žal mi je!' je vzkliknil premier in ga - objel. Potem je v vsesplošnem smehu dodal: 'Od zdaj naprej je prepovedano.' Kaj hočem reči? Res se bodo neki zakoreninjeni, avtomatični vzorci, ki jih imamo, spremenili."
V Evropi je rokovanje najpogostejša pozdravna gesta, marsikje pogosto "nadgrajena" s poljubi. Nič več?
"Ne verjamem sicer, da bodo spremembe teh vzorcev dolgoročne, ampak jih bomo v tej situaciji vsaj ozavestili in o tem razmišljali. Na spletu berem, da so tudi v Italiji zdravstvene oblasti priporočile prebivalstvu, naj tipično italijansko emocionalnost in ekspresivnost izražajo na drugačen, nenevaren način."
Priznam, da sem se tudi jaz ob vstopu v vaš kabinet vprašala, kaj zdaj. Naj ponudim roko ali ne?
"In ker sem malo prej dvigoval denar pri bankomatu, sem tudi sam pomislil, kaj narediti. V glavi imamo tudi, da naj bo med ljudmi vsaj meter in pol razdalje, spet zaradi preprečevanja okužbe. Včeraj zjutraj pa sem bral, da je neka raziskava pokazala, da bi morala biti ta razdalja, ko si v interakciji z drugo osebo, štiri metre in pol. To pa je v mojem kabinetu pravzaprav že zelo težko zagotoviti."

Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta