Kdaj pa naj sneži, če ne januarja?

Zvezdana Bercko Zvezdana Bercko
19.01.2019 05:33

O snežnih rekordih od tu in tam, nesmiselnih tveganjih in drugačnem razmišljanju o zimi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Sneg je, če ga pogledaš pod mikroskopom, najbolj zanimiva in najlepša oblika vode. Šestkotni simetrični, pogosto filigranski, zvezdasti kristali ledu so prava umetniška dela narave, ob katerih se raznežijo celo znanstveniki. Pravi estetski užitek je tudi pogled na s snegom pokrito pokrajino, ko je vse mehko, zaobljeno, potopljeno v tiho belino. A tako je le, dokler sneg ne začne povzročati težav. Kar se pri nas zgodi že pri nekaj snežinkah, ki povzročijo kaos na cestah. Ampak tudi v krajih, kjer so večjih količin snega bolj vajeni, je slepeče beline včasih preveč. Ko se rušijo strehe, ko so kraji odrezani od sveta, ko grozijo plazovi, sneg lahko postane veliko breme.
Tako je bilo v začetku letošnjega leta na severni strani Alp, v večjem delu Avstrije, v južni Nemčiji, v delih Švice. Količine snega so marsikje rušile rekorde. Po prvih, še ne popolnih podatkih meteorološkega urada v Innsbrucku, je sneženje zadnjih dveh tednov na Tirolskem, Solnograškem, v Gornji Avstriji in na Štajerskem zagotovo podiralo rekorde, ponekod deset- ali večletne, ponekod pa celo več kot stoletne. V Seefeldu je v 15 dneh zapadlo 283 centimetrov snega, v Abtenau na Solnograškem 240 centimetrov, v Bad Mitterndorfu na Štajerskem 270 centimetrov snega. V Hochfilznu na Tirolskem pa so izmerili kar 451 centimetrov novozapadlega snega.
Tudi nemška vremenska služba je zabeležila zgodovinske vrednosti. V bavarskih mestih Reit im Winkl, Kiefersfelden, Siegsdorf, Sigmarszell, Mittenwald in Holzkirchen januarja še nikoli ni bilo toliko snega kot letos.

Snežni kaos

Na Solnograškem so ljudem na zasneženih območjih svetovali, naj se izogibajo nepotrebnemu gibanju na prostem. Prebivalcem ob gozdnem robu pa tudi, naj prenočujejo v kleteh, saj bi se lahko drevje zaradi snega polomilo in popadalo na zasnežene strehe, pri čemer bi lahko sneg zasul speče stanovalce. Sama teža snega na strehah za zdaj še ni problem, bi se pa to lahko spremenilo, če bi nastopila odjuga. Medtem ko kubični meter svežega suhega snega tehta 30 do 50 kilogramov, doseže kubik mokrega svežega snega težo do 200 kilogramov. Pri temperaturah okoli nič stopinj se vrzeli in pore ledenih kristalov polnijo z vodo in sneg postane še težji. V skrajnih primerih je lahko star sneg težak kar do 800 kilogramov na kubični meter.

Teža snega na strehah za zdaj še ni problem, bi se pa to lahko spremenilo, če bi nastopila odjuga.
Reuters

Pozimi je pač sneg

A morda se je tako zdelo le tistim, ki pravih sneženih zim nismo več vajeni. V Lechu na Predarlskem v Avstriji življenje kljub velikim količinam snega, nepretrgano je snežilo osem dni, teče normalno. "Snega je več kot dva metra. Gledam, kako na sosednji strehi odstranjujejo sneg, pa se visoki moški kar zgubijo v njem. Ampak kdaj pa naj bi snežilo, če ne januarja," pravi Bojana Glažar, Mariborčanka, ki že šesto leto dela v Lechu, kjer je odgovorna za penzion Churlis.

Bojana Glažar
Osebni Arhiv
Tudi plazovi so v ozkih alpskih dolinah stalnica, nekaj vsakdanjega pravzaprav.
Epa
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta