Vizualizirati uspeh je ena od mentalnih strategij za dosego cilja. Si zdaj kličete v spomin volitve 2006, ko je kandidat SDS Gregor Pivec vodil po prvem krogu, potem pa ste ga v drugem porazili?
"Zelo dobro poznam volilni sistem, vse, kar se lahko zgodi. Trikrat sem bil izvoljen v državni zbor, dvakrat v državni svet, dvakrat za župana. Poznam vsako ulico v Mariboru, vsak kvadratni meter, dušo mesta ..."
Kako, če pa ste menda veliko več v Zimici kot v Mariboru?
"Imam pravico biti tudi na posesti, kjer imam prijavljeno svojo kmetijsko dejavnost. To, da me nikoli ni v mestu, pravijo tisti, ki me ne želijo za župana. Z Gregorjem Pivcem sva se zelo dobro razumela, ko je bil v mestnem svetu; ja, na začetku je bilo malo jeze in užaljenosti, nato pa sva v koaliciji odlično sodelovala. Nimam težav z dialogom in širino."
Naj spomnim še na leto 2014, ko ste premočno izgubili proti Fištravcu. Ni tista kandidatura potrdila, da ste nekakšen teflonski tip politika, ki se ga nič ne prime? Dve leti po vstajah.
"Če si politik, se moraš znati spominjati in realizirati vsake volitve. Mi smo jih. Tudi te, o katerih govorite, četudi smo vedeli, da se lahko sproži sindrom, ki zame ne bo ugoden."
Sindrom?
"Sindrom antikangler. To je mogoče tudi sedaj - da nekateri ljudje pravzaprav niso za Arsenoviča, ampak ga bodo volili, ker so proti meni. A me navdaja z optimizmom, da smo dobili deset mestnih svetnikov, Arsenovič jih ima enajst, ampak obenem pa imamo daleč daleč največ članov mestnih četrti in krajevnih skupnosti, kar mi govori, da refleksa antikangler ni toliko, kot bi si nekateri želeli. In ti naši člani bodo pustili sled v svojih sredinah, ker občina Maribor ni le mesto, je tudi podeželje.
Kar pa zadeva teflonskega politika ... veste kaj, edini teflonski politik v Sloveniji je bil Lojze Peterle; bil je predsednik prve slovenske vlade, poslanec, zunanji minister, potem je imel obdobje, ko je bil čisto na tleh, nazadnje pa je dvakrat krepko zmagal za evropskega poslanca. Jaz mestu ponujam rešitve in boljši jutri. In tudi če bom kdaj še kandidiral v državni politiki, ki jo do potankosti poznam, verjemite, bom krepko razreševal probleme med Mariborom in Ljubljano. Ko rečem Ljubljano, mislim seveda na vlado, ki je v Ljubljani, ne na mesto, in mislim na centralizem, ki ga zganja. Ko sem bil župan, sem sijajno sodeloval z univerzo ..."
Mogoče je čisto prav, da kdaj politično padeš, ker ti to odpre oči za spoznanje, kdo je kdo
Če bom izvoljen za župana, pa ne glede na to, ali imam rad Fištravca ali ne, bom poskrbel, da ne ostane brez službe. Ker se to spodobi
Ste pripravljeni v prvem mesecu mandata na spletu objaviti vse svetovalne, podjemne in druge pogodbe ne samo na MOM, temveč tudi v vseh podjetjih in zavodih, kjer ima MOM večinski delež, in sproti objavljati na novo podpisane? Ne glede na to, ali bo partner zahteval njihovo tajnost - gre vendarle za javni denar.
“Objava na spletu ni problem. Čisto vsak dokument, ki obstaja v MOM, mora biti dostopen tako vsakemu mestnemu svetniku kot tudi novinarju. Upoštevati pa je treba zakonodajo s področja varstva osebnih podatkov, se pravi, da ko razkrivamo informacije javnega značaja, je treba ‘zakriti’ le osebne podatke, to pa so ime, priimek, naslov.”
Kako drugačen bo Maribor leta 2022? Kje bodo bistvene razlike v primerjavi z vašim protikandidatom, glede na to, da imata zelo podobna predvolilna programa in se zavzemata za podobne rešitve? Kaj bo za vas osebno merilo, po katerem boste (samo)ocenjevali mandat?
“Prepričan sem, da bo Maribor leta 2022 politično poenoten, ne razbit kot sedaj, predvsem pa bo drugačen gospodarsko, kulturno, športno ... V njem bodo potekale mednarodne konference, ki prinašajo razvoj in spodbude, krepko bomo črpali evropska sredstva, v Mariboru bomo prisluhnili tudi malemu kulturniku ...”
Mali kulturnik?
“Ja, vsi deležniki v kulturi, ne samo visoko etablirani, morajo dobiti priložnost, da obogatijo mesto na najrazličnejše načine. Zgodba o klopeh in ljudeh je že takšna, ki v mesto vnaša eno takšno ljubeznivost ... Take ideje podpiram in si jih želim čim več.”
Katero sporočilo z mariborskih vstaj se vam zdi ključno, da bi ga upoštevali pri vodenju mesta?
“Mariborske vstaje prvenstveno niso bile vstaje proti meni, nekdo je politično izkoristil ekonomsko in socialno krizo. Ve se, kdo je bil v ozadju, ve se, da je bila to skupina iz stranke Zares, vodena iz Ljubljane. Veliko so me naučile, zaznamovale so moje življenje. Vsi kazenski in predkazenski postopki so padli, danes (sreda, op. p.) je sodnica v Murski Soboti odločila, da obstaja upravičen dvom o nepristranskosti sodnika Janeza Žirovnika pri izdaji odredb o prikritih preiskovalnih ukrepih, in verjemite, da bo padel tudi še zadnji primer - Lutkovno gledališče. A kdo mi bo vrnil sedem let, ko sem zaradi teh krivic nečloveško trpel?”